KONTRYHEL OBECNÝ
KONTRYHEL OBECNÝ - ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Slovenský název: Alchemilka
• Ostatní názvy: husí nožka, alchemilka, divý muškát, hvězdoš, rosička
• Rozšíření: vlhčí polohy luk, mýtiny listnatých lesů
• Léčivé látka: třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, fytosteroly, flavony a flavonoidy spolu s minerálními látkami
• Využití: při poruchách menstruace, bolestech, napomáhá při otěhotnění, menopauza, protizánětlivé účinky
KONTRYHEL OBECNÝ - POPIS ROSTLINY:
Kontryhel obecný je řazen z botanického hlediska do čeledi Hvězdnicovitých. Jedná se o souhrnný název pro několik desítek druhů, přičemž nejčastěji narazíme na kontryhel žlutozelený.
Pokud narazíte na kontryhel obecný, vězte, že se jedná o vcelku nenápadnou rostlinku, kterou najdeme zejména na rozkvetlých lukách. Tvary listu jsou podobné husí noze, květy jsou vcelku drobné, barvy žlutozelené. Lodyha je chloupkatá, větvená a až 30 cm dlouhá. Bylinka kvete v době od května do září. Plodem kontryhele je nažka.
-
Léčivka kontryhel - bylinka žen
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Název bylinky je odvozen od slova „lachema“, v překladu alchymista.
Kontryhel je rozšířen po celé Evropě. Narazíme na něj však i v severní Asii, na Kavkazu a Himalájích. Vyskytuje se zejména na vlhčích, rostlých loukách či na mýtinách listnatých lesů.
Jedná se o bylinku s velkým významem zejména pro pevné zdraví ženy.
Mezi účinné látky řadíme třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, fytosteroly, flavony a flavonoidy spolu s minerálními látkami.
KONTRYHEL OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Zázračný kontryhel nejen pro ženy:
- při nepravidelné a bolestivé menstruaci
- při průjmech, poruchách a zánětlivých onemocnění žaludku a střev
- zvyšuje pravděpodobnost početí
- pomáhá udržet plod
- při onemocnění ledvin
- pomáhá při slabém krvácení v těhotenství
- zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu a vylučování
- pomáhá při nespavosti, lze využít při klimaktériu
- dodává krásnou a čistou pleť, přírodní léčba akné
Kontryhel je doslova posvátnou bylinou pro ženy. Již starověcí léčitelé přisuzovali této bylinky neskutečnou, až nadpřirozenou moc. Napomáhá řešit problémy s menstruací, s těhotenstvím či s průběhem menopauzy. Snižuje bolestivost menstruace a napomáhá v řešení potíží spojených s menstruačním cyklem ženy. Tlumí krvácení, posiluje děložní svalstvo.
Ženy trpící kvasinkovými infekcemi taktéž ocení jeho léčivé účinky – napomáhá ničit původce infekce a tlumí svědění. V neposlední řadě má protizánětlivé účinky.
Muži ocení skutečnost, že bylinky velmi příznivě působí na psychiku ženy, která je v době menopauzy ovlivněna hormonálními změnami, zmírňuje návaly, nervozitu a projevy nespavnosti.
Mezi významnou složku řadíme tzv. fytohormony – rostlinné hormony, které dokáží stimulovat procesy řízené tělem produkovanými hormony. Právě tyto látky mají za příčinu blahodárné účinky na zdraví ženy.
Mimo tradiční projevy se využívá pří léčbě zánětů podbřišku, chorob se zvýšeným krvácením a při žaludečních obtížích. Skvělý je proti průjmům a hemeroidům. Stejně tak působí na kožní onemocnění.
Zajímavě může znít názor léčitele ze Švýcarka – pana Künzle, který tvrdí, že kdyby byl čaj z kontryhele užíván ženami od doby puberty do skončení přechodu, více než 2/3 „ženských“ operací by nebylo potřebné provádět.
KONTRYHEL OBECNÝ - PĚSTOVÁNÍ:
Kontryhel vyžaduje živné vlhké zásadité půdy a slunné nebo částečně zastíněné stanoviště. Roste na vlhkých loukách, na skalnatých místech a ve světlých lesích. Semena se vysévají na jaře. Rostliny se protrhávají na vzdálenost 60cm. Kontryhel je vhodný i pro pěstování v místnosti.
KONTRYHEL OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Pro sběr je vhodná zejména nať či pouze list, který se vyznačuje silnějšími účinky. Sbíráme jej zejména od chvíle květu, tedy přibližně od přelomu jara a léta až do pozdního podzimu.
Bylinu sušíme při mírných teplotách, bez přístupu přímého světla. Ideální je sušit bylinku na sítech, abychom zabránili zapaření. V případě sušení bylinky na papíře je vhodné bylinku pravidelně obracet. Při uskladnění využíváme tmavé, uzavíratelné nádoby vzhledem k možnosti znehodnocení potenciálu této bylinky. Vhodné je bylinku také balit do papírových obalů „kornoutů“
Ačkoliv se bylinka suší velmi dobře, je háklivá na zapaření. Správně usušená bylinka by měla mít svěží zelenkavou barvu, v chuti hořčí. Takto usušený kontryhel je velmi křehký a snadno se drobí.
KONTRYHEL OBECNÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:
V praxi je kontryhel nejčastěji využíván ve formě čajových odvarů či tzv. sedacích koupelích, tedy ve formě výluhu.
Výborně působí při výplachu dutiny ústní a při potlačení paradentózy či při zánětech krku a anginy.
Velkou výhodou této bylinky je fakt, že ani při dlouhodobém užívání nejsou známy žádné výrazné
vedlejší účinky, kontraindikace či vážná zdravotní rizika. Nicméně – vždy konzultujte případnou léčbu s Vaším lékařem či lékárníkem. Opatrnosti není nikdy nazbyt.
1. Pro přípravu lahodného, blahodárného čaje
Na účinný čaj budeme potřebovat 1-2 lžičky nati či listu, které necháme louhovat přibližně 15 minut ve čtvrt litru vody. Tento čaj poté doporučuji užívat 2 – 3x denně
Pokud chcete tento odvar kloktat či využívat k výplachům, přidejte do stejného množství vody 3 – 6 lžiček natě.
2. Výluh připravený v silnější variantě čaje můžeme velmi často užít na omývání a obklady vředů, léčbu očních zánětů či k výplachům dutiny ústní.
3. Mast co léčí
Příprava masti v tomto případě může být zcela ve Vaší režii. Doporučuji jako základ užít vepřové sádlo, nejlépe domácí spolu s případnou další bylinkou – měsíčkem lékařským. Tato směs je poté vhodná na léčbu otoků a proti bolestem na těle i duši.
4. Blahodárná koupel pro ženu
Abychom dopřáli našemu tělu regeneraci, budete potřebovat přibližně 200 g sušeného kontryhelu, který necháme louhovat po celou noc a celý den ve studené vodě. Tento výluh poté ohřejeme a přilijeme do horké koupele.
5. Čaj vhodný pro budoucí maminky
Na přípravu čaje budeme potřebovat nejen 150 g kontryhelu, 60 g řebříčku, 60 g nati šalvěje a pro opravdové „bylinkáře“ tinkturu ze jmelí.
Tuto směs si připravíme a na přípravu čaje poté stačí 2 polévkové lžíce zalít půl litrem vody o teplotě do 85°C. Poté necháme 10 – 12 minut louhovat a tento výluh scedíme, poté přidáme dvě kapky tinktury ze jmelí. Tento čaj užíváme až 3x denně
„Příroda na dosah ruky“