Vilín

VILÍN VIRGINSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Vilín virginský
Latinský název: Hamamelis virginiana
Slovenský název: Hamamel virgínsky
Ostatní názvy: Hamamelis
Rozšíření: obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy a silice
Léčivé látky: původem z Číny, pěstuje se v mírném pásmu velkoplošně, v Evropě hlavně v Německu
Využití: zastavení lokálního krvácení a při ekzémech, kloktadlo při zánětech dásní a dutiny ústní

VILÍN VIRGINSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Vilín virginský je okrasný opadavý keř podobný lísce z čeledi vilínovitých, jehož listy se na podzim krásně zbarví dočervena a uprostřed zimy nás překvapí voňavými žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Barva květů závisí na druhu. Některé keře vykvétají na podzim, jiné až v březnu. Keře vilínu dosahují až pětimetrové výšky. Plody dozrávají teprve v příštím létě, jsou to vejčité, dřevnaté a chlupaté tobolky, které po dozrání pukají a vymršťují semena až čtyři metry daleko. Když se semínka uchytí, za několik let se tak může rozrůst ve velice dekorativní křoví.

Pěstuje se v mírném pásmu velkoplošně, v Evropě hlavně v Německu. Původní forma vilínu však pochází z Číny, odkud se keř koncem 19. století rozšířil dále do světa. Do Evropy se dostal zásluhou anglického sběratele rostlin Charlese Mariese, který jej na své cestě po Asii objevil a jako vzácnou raritu přivezl s sebou. Dodnes je známo pouze šest druhů vilínů rozšířených ve východní Asii a Severní Americe, ale v botanických zahradách se pěstuje řada dalších odrůd vzniklých křížením s výrazněji zbarvenými a většími květy.

Energy SilixEnergy Silix 

VILÍN VIRGINSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Používá se také při obtížně se hojících poraněních, žilních problémech, hemeroidech, křečových žilách a atopickém ekzému. V homeopatii je také používán pro zmírnění menstruačních bolestech spojených se silným krvácením.

Droga obsahuje 10 % třísloviny s antiseptickými a stahujícími účinky. Užívá se při léčbě povrchových zranění a také v kosmetice. Keř je významnou rostlinou při výrobě kosmetických přípravků s vyhlazujícím účinkem - krémů, pleťových tonik a vod po holení. Velmi zajímavé je, že k takovému účelu je vhodný pouze jeden druh tohoto keře, a to vilín virginský, který má svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti díky obsahu taninů (hamamelitanin), těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů. Léčivé látky z vilínu jsou součástí řady doplňující léčivých přírodních přípravků při průjmech, hemoroidech a křečových žilách. Dále pomáhají při zánětech dutiny ústní a zánětech dásní a také při léčbě atopického ekzému. Listy vilínu pomáhají omezit zčervenání, které se často vyskytuje u citlivé pleti a objevuje se na tvářích a kolem nosu. Vilín totiž výrazně zvyšuje odolnost kapilár, a to pomáhá při všech těchto výše vyjmenovaných potížích.

Zázrak na ekzémy - zkuste to taky

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

VILÍN VIRGINSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Vilín virginský vyžaduje slabě kyselé až neutrální půdy, dostatečně hluboké, humózní a nezamokřené, místo má být slunné až polostinné. Keř se vysazuje v zahradách a parcích. Ve své domovině roste v listnatých lesích jako nenáročná a robustní rostlina.

Vilín virginský byl do Evropy prvně dovezen roky 1736, u nás je pěstován od roky 1880. Pěstuje se téměř stejně jako vilín japonský, vyžaduje pouze vlhčí půdu a snese i umístění v polostínu.

Vilín virginský

VILÍN VIRGINSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Větve se odřezávají na jaře pro získání kůry, listy se trhají v létě. Lékařsky významný je pouze vilín virginský, i když jiné druhy vilínu a jeho formy také obsahují přinejmenším hodně tříslovin.

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."