Violka trojbarevná

VIOLKA TROJBAREVNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Violka trojbarevná
Latinský název: Viola tricolor
Slovenský název: Fialka trojfarebná
Ostatní názvy: sirotka, trojník, planá maceška, maceška úpolní, violka trojící, macoška, bylina trojící, fialičky, macocha, pětbolestí, sirotky, širotky, trojice polní
Rozšíření: v ČR roztroušeně, ve vyšších polohách jen druhotně zavlečena, celkově roste v Evropě vyjma Středozemí a severu Skandinávie, v Rusku až po Ural
Léčivé látky: flavonoidy, rutin, sliz, saponiny, třísloviny, methylsalisylglykosid, glykosid apigeninu
Využití: léčí kašel, zahlenění, hustý hlen, vykašlání,detoxikace - čistí krev, kožní nemoci u dětí, zlepšuje stav cév

VIOLKA TROJBAREVNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Violka trojbarevná je letnička, někdy i trvalka vysoká  kolem 20 cm. Má rozvětvenou, vystoupavou, někdy vzpřímenou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, vejčitě kopinaté až srdčité se zpeřenými palisty. Květy violky trojbarevné rostou na dlouhých úžlabních stopkách a jsou většinou modré až fialové a žlutobílé.

  1. Dejte sbohem kašli navždy

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Vyskytuje se téměř v celé Evropě, na východě až po Ural, na jihovýchodě po střední Ukrajinu. Chybí ve Středozemí. Byla zavlečena na Kanárské ostrovy. U nás roste roztroušeně po celém území ve čtyřech ekologicky odlišených poddruzích.
Violka má vysoký obsah saponinů, flavonoidů (včetně rutinu), tříslovin, slizu, karotenoidů, stopy silice a dalších látek.

Energy CaralotionEnergy Caralotion

VIOLKA TROJBAREVNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostlinky:

  • kašel
  • zahlenění, hustý hlen, vykašlání
  • detoxikace - čistí krev
  • kožní nemoci u dětí
  • zlepšuje stav cév
  • posiluje činnost srdečního svalu (srdeční tonikum, tonizační účinek na srdce)
  • v krku, v krku
  • alergie kůže, alergická vyrážka na kůži
  • kožní výsev po popálení od kopřiv
  • bodnutí hmyzem, pokousání hmyzem
  • ekzémy
  • lupénka

Hlavní  účinek je v léčbě kašle a organismu.   Violka rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání  díky velkému množství saponinů. Dále zlepšuje  látkovou výměnu (metabolismus), zvyšuje množství odvádění  odpadních látek močí a potem. Toho se využívá  při kožních nemocí - zvláště v dětském lékařství  a v revmatologii. Dále tonizuje cévní systém.   Slouží jako mírné srdeční tonikum, stimulant  oběhové soustavy, zlepšuje prokrvení vlásečnic.   Zevně slouží jako kloktadlo při bolestech v krku  a k omývání ekzému a alergických vyrážek, včetně  popálení od kopřiv či jiných a bodnutí  od hmyzu.

VIOLKA TROJBAREVNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Violku trojbarevnou si však můžeme vypěstovat  ze semen volně rostoucích jedinců tak, že  semeno vysejeme na jaře do trávníku nebo  na okraj skalky. Má ráda polostín. Později se sama  množí samovýsevem.

Violka trojbarevná

VIOLKA TROJBAREVNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Kvetoucí nať se seřezává za slunečného počasí těsně nad zemí. Violku sušíme bez převracení na stinném a vzdušném místě v načechrané 10 cm vrstvě. Pokud sušíme umělým teplem, nesmí teplota překročit 45 °C. U violky musí být zachována jak původní barva natě, tak barva květů. Protože droga snadno přijímá zpět vlhkost, je vhodné ji balit do polypropylenových pytlů.


"Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví."
Karl Ludwig Börne