Chmel otáčivý

CHMEL OTÁČIVÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Chmel otáčivý
Latinský název: Humulus lupulus
Slovenský název: Chmeľ obyčajný
Ostatní názvy: chmelníček, zeleňák, zelené zlato, červeňák, pazoch
Rozšíření: v celém mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky, v olšinách, na okrajích lesů, v lužních lesích a v pobřežních křovinách potoků a řek
Léčivé látky: pryskyřice, hořčiny (např. humulon, lupulon a další), silice s terpenoidy (např. humulen, myrcen aj.), flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky, cholin
Využití: sedativum, povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá při nespavosti, působí močopudně, užívá se při křečích svalů 

 

CHMEL OTÁČIVÝ - POPIS ROSTLINY: 

Chmel otáčivý je pravotočivá liána, bylina se vstřícnými listy, pětičetnými, které jsou na bázi srdčité, na povrchu drsné. Kvete v červenci, je dvoudomý. Plody jsou drobné žlutozelené nažky, pokryté pohárkovými žlázkami, které vylučují charakteristicky páchnoucí silice a třísloviny, dodávající chuť rostlině a pivu, které se z něj vyrábí.
Chmel roste především na vlhčích místech – křoviny, lužní lesy, okolí potoků a řek, často zde vytváří hustý porost. České jméno chmel je velmi starobylé, podobně zní i v jiných slovanských jazycích.
Latinský název humulus lupulus vznikl zřejmě jako zdrobnělina z latinských slov humus = zem (bez opory se plazí po zemi) a lupus = vlk (škodí rostlinám).

CHMEL OTÁČIVÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY CHMELE:

  • uklidňuje nervy
  • tlumí fyzickou a sexuální aktivitu
  • pomáhá proti nespavosti
  • pomáhá při předrážděnosti
  • je mírně močopudný
  • povzbuzuje chuť k jídlu

Chmel otáčivý je nápomocen při léčbě nervozity, úzkosti, poruch spánku, napětí a podráždění. Pro přítomnost látek hořké chuti je s dobrými účinky používán ve formě nápojů jako stimulans chuti a při poruchách trávení. Lokálně působí proti bakteriím a pomáhá při léčbě vředů. Extrakty působí též diureticky – močopudně, odvádí tak vodu z těla a čistí ledviny. Chmel otáčivý pomáhá také při křečích střev, kolikách a bolestech.

  1. Zdraví a výživný chmel - pordukty z něj

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

CHMEL OTÁČIVÝ - PĚSTOVÁNÍ:

První údaje o pěstování chmele na území ČR jsou již z roku 859. Významně se o jeho rozšíření v českých zemích zasadil císař Karel IV. Za třicetileté války byly chmelnice zpustošeny a byly znovu obnoveny až v 18. století. Ve středověku některá města získala královský patent na vaření piva, který dal základ našim nejznámějším pivovarům.

Chmel otáčivý

CHMEL OTÁČIVÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

U chmelu sbíráme samičí šištice nebo chmelové (lupulinové) žlázky zvané lupulin, které vyrůstají na listenech tvořících šištici. Šištice se sbírají ve druhé polovině srpna nebo začátkem září, kdy obsahují nejvíce účinných látek. Suší se za teplot nepřesahujících 40 °C. Lupulin se získává proséváním a dalším čištěním chmelových šištic, jeho získávání v domácích podmínkách je však dosti obtížné. Chmel poměrně rychle ztrácí svoji účinnost, cca po 1 roce se stává již téměř bezcenným.

„Chování si lidé předávají navzájem jako nemoci.“