ČESNEK KUCHYŇSKÝ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Allium sativum
• Slovenský název: Cesnak kuchynský
• Ostatní názvy: Božská pomoc, cibule dryáková, knobloch, všelék chudých
• Rozšíření: větší množství jsou produkována ve Španělsku, Maďarsku, Slovensku, Itálii a Francii i u nás
• Léčivé látky: silice, ajoen, aminokyseliny, flavonoidy a fenolické látky
• Využití: chrání před nachlazením, onemocněním dýchacích cest a před chronickým zánětu průdušek, pomáhá při bolestech v krku, zvětšených uzlin a při angínách, usnadňuje vykašlávání hlenu při kašli, chrání před chřipkou a zrychluje její vyléčení, zlepšuje imunitní systém
ČESNEK KUCHYŇSKÝ - POPIS ROSTLINY:
Česnek kuchyňský je známá vytrvalá bylina, vysoká 30 až 80 cm, která má v zemi cibuli, složenou z pazúrkovitých pacibuliek - stroužků, zabalených do bělavých slupek.
Česnek setý pochází ze střední Asie, odkud se brzy dostal i do Číny, Egypta a dalších starobylých civilizací. Pro své léčivé a posilující účinky byl ve starověku považován za posvátnou rostlinu. Jeho příděly dostávali už egyptští otroci stavějící pyramidy a stejně tak řečtí a římští vojáci na válečných výpravách. Cibule česneku, složená ze stroužků, i nať se konzumují. Česnek setý se pěstuje jako jednoletá, případně dvouletá rostlina.
-
Zázračný česnek - zázrak pro zdraví
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
ČESNEK KUCHYŇSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
- chrání před nachlazením, onemocněním dýchacích cest a před chronickým zánětu průdušek
- při bolestech v krku, zvětšených uzlinách a při angínách
- usnadňuje vykašlávání hlenu při kašli
- chrání před chřipkou a zrychluje její vyléčení
- zlepšuje imunitní systém, který se tak stává odolným proti bakteriím a virům
- snižuje cholesterol
- zlepšuje krevní oběh a chrání před kornatěním cév
- podporuje činnost srdce a pročisťuje cévy
- reguluje krevní tlak
- reguluje množství cukru v krvi
- zlepšuje trávení
- podporuje metabolismus při hubnutí
- pomáhá při odstraňování hlístů, roup a škrkavek ze střeva
- pravidelná konzumace česneku snižuje výskyt nádorů žaludku, tlustého střeva a nádorů u osob s dědičným zatížením
- pomáhá při odstraňování bradavic pokládáním česneku přes noc na bradavici
- po požití odpuzuje klíšťata
Česnek obsahuje zhruba 400 různých látek. Vedle vitamínů (A, B, C a E) a dobře vstřebatelných minerálů (vápník, hořčík, draslík apod.) je to asi stovka sirných sloučenin. O nich biologové mluví jako o přírodních antibiotikách. Účinkují proti bakteriím a virům, i proti řadě plísní.
Komplex látek obsažených v česneku však dokáže stimulovat také naši imunitu. Podporuje například tvorbu určitého druhu bílých krvinek, takzvaných T-lymfocytů. Není náhodou, že ho řada lidí používá jako prevenci proti chřipce, rýmě a dalším infekcím horních cest dýchacích.
Byly prokazovány účinky antiaterogenní (snížení kornatění cév) a snižující hladinu krevních tuků. Rovněž různé experimenty vykazovaly zvýšení odolnosti cév a zlepšení průtoku krve vzhledem k rozpouštění sraženin a bránění srážlivosti krevních destiček a při dlouhodobějším užívání 0,9 g standardizovaného česnekového prášku byl prokázán i účinek proti vysokému tlaku.
Česnek chrání před rakovinou a přispívá k úbytku nádoru, obzvláště toho v žaludku, v tlustém střevě, v prsou a v prostatě.
ČESNEK KUCHYŇSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:
Na pěstování je česnek nenáročný, stačí dodržet základní pravidla. Vyžaduje lehčí půdu, nejlepší je před výsadbou přidat kompost s trochou písku nebo i dřevěného popela. Záhon musí být na slunném místě a nesmí být vyhnojen čerstvým hnojem ani jinými hnojivý. Pro první pěstování je dobré sadbu koupit v zahradnictví, budeme mít jistotu, že není prolezlá žádnými chorobami. Navíc potřebujeme pro podzimní výsadbu podzimní odrůdu, pro sázení na jaře zase jarní odrůdu. Ne že by to jinak nerostlo, ale výnosy by byly daleko menší. Pokud budeme s úrodou spokojeni, můžeme si pár paliček na dalších několik měsíců do výsadby uskladnit v suchu a temnu a další sadbu už můžeme pořídit z vlastních zásob.
Česnek sázíme buď na podzim, nebo na jaře. Podzimní výsadba se sklízí samozřejmě dříve, již koncem června nebo v červenci, úroda i stroužky bývají větší, ale zase se moc nedá skladovat, nemá tak velkou trvanlivost. Sázíme ho co nejpozději, nejdříve koncem října, spíš v listopadu, nebo dokonce i na začátku prosince, kdykoli před promrznutím půdy.
ČESNEK KUCHYŇSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Česnek se sklízí za suchého slunečného počasí. Se sběrem jarního česneku začínáme tehdy, když rostliny postupně zežloutnou, měknou v krčku a začínají se ohýbat k zemi. Cibule se vykopávají rýčem nebo rycími vidlemi. Sklizené cibule necháme zaschnout a po zaschnutí jemně rukou očistíme od hlíny, hrubých šupin i listů.
Česnek se nesuší, pouze se po očistění nechává oschnout a pro léčitelské účely se používá čerstvý
„Hypochondr je člověk, kterému je dobře, když je mu špatně.“