Vytisknout
Kategorie: S

Sléz lesní

 

SLÉZ LESNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Sléz lesní
Latinský název: Malva sylvestris
Slovenský název: Slez lesný
Ostatní názvy: slíz, zaječí sléz, boží koláčky, homůlky, knoflíčky, divoký afiš, syrečky
Rozšíření: pochází z východního Středomoří, nyní rozšířená po celé Evropě, u nás roste na rumištích, pastvinách a podél cest, na pustých místech, zejména na dusíkatých půdách
Léčivé látky: přibližně na 60 biologicky aktivních látek, například: bilobalid, ginkgolid,amentoflavon, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, kamferol, ginkgetin, kyselina 6-hydroxykynurenová, kyselina L-askorbová (vitamin C)
Využití: rozšiřuje cévy, proti náhlým mozkovým příhodám, při poruchách paměti, nedokrvování dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, chronickém pískání v uších, při žaludečních a střevních potížích, podporuje odkašlávání, při zánětech krku, při léčbě plicních onemocnění

 

SLÉZ LESNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Sléz lesní (Malva sylvestris) je dvouletá nebo vytrvalá bylina. Je mu velmi podobný i příbuzný sléz okrouhlolistý. Rostlina je vysoká asi 40 cm. Patří do čeledi slézovitých. Květ je fialový, až pět centimetrů velký, květy jsou řazeny do koruny. Kališní lístky jsou vejčitě, korunní jsou podlouhlé, obvejčité, hluboce vykrojené. Květy mají barvu nachovou, vzácně i bílou s tmavými žilkami. Kvete v červnu až červenci. Typ listu je dlanitý, laločnatý.

JUSTSLEZDEOROLLJUSTSLEZKREM

JUSTSLEZMLEKOJUSTSLEZSPRCHA

Oba druhy slézu jsou rozšířené v Evropě a v západní Asii. V českých zemích rostou podél cest, na pastvinách, rumištích, ve světlých křovinách od nejnižších poloh až do hor. V léčitelství se pěstuje rovněž i šlechtěná odrůda sléz maurský (M. Silvestris subsp. mauritiana L.), což je jednoletá bylina s tmavě fialovými květy. Tato šlechtěná odrůda je velmi produktivní. Všechny tyto slézy obsahují hlavně sliz a třísloviny.

  1. Jedinečný sléz - součást léčivých produktů

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

SLÉZ LESNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- při zánětech horních cest dýchacích
- Pomáhá při střevních zánětech
- má absorpční schopnosti
- působí lehce protizánětlivě
- mírní podráždění sliznice
- pomáhá při angíně
- při  žaludečních vředech
-
při svrbící a pálivé alergii obličeje

Užívá se při žaludečních a střevních potížích, podporuje lepší odkašlávání při zánětech horních cest dýchacích a při průduškových katarech. Bývá součástí průduškových čajových směsí a sirupů. Využívá se ke kloktání a na obklady při zánětu krku. Kloktání slézovým macerátem pomůže při chrapotu a je proto výbornou prevencí pro řečníky a zpěváky. Sléz je podpůrnou bylinou při léčbě plicních onemocnění. Zevně slouží k přípravě bylinných změkčujících obkladů na zastaralé otoky a jako přísada do ústních vod a kloktadel podporujících hojení zanícené sliznice v dutině ústní. Slézové obklady přikládáme rovněž na bolavá místa při dně. Pomáhá také při některých kožních chorobách, např. mokvavých ekzémech, při akné a dokonce i růži.

Sléz lesní

SLÉZ LESNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Listy i květy se sbírají v době květu v červenci až říjnu za suchého počasí. Květy se uštipují těsně pod kalichem, listy se trhají jen dozrálé. Obojí sušíme ve stínu co nejrychleji. Lépe je sušit pokud možno uměle za pozvolného zvyšování teploty od 25° do 45°. Květ obsahuje také barvivo (podobné ibišku).

„Jen když zdravý onemocní, ví, co měl.“