Vytisknout
Kategorie: P

Puškvorec

 

 PUŠKVOREC LÉKAŘSKÝ

PUŠKVOREC LÉKAŘSKÝ - ZÁKLADNÍ INFORMACE

Český název: Puškvorec lékařský

Latinsky: Acorus calamus

Slovensky: Puškvorec obyčajný

 

PUŠKVOREC LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky nejčastěji 50 - 150 cm. Na bázi vyrůstá z až 3 cm silného plazivého oddenku. Celá rostlina je charakteristická svou nápadnou aromatickou vůní, což je nápadné zvláště při rozlomení oddenku.

Je považován za jednu z nejstarších drog, byl známý v indické medicíně, používali ho Egypťané, Římané a Řekové i Arabové. Do Evropy byl přivezen z Malé Asie kolem roku 1560. Staré herbáře uvádějí puškvorec jako cizokrajnou, čarodějnou rostlinu.

PUŠKVOREC LÉKAŘSKÝ- LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
-
při žaludečních obtížích
- působí příznivě na trávicí trakt
- močopudné účinky
- podporuje léčbu astma

Aplikuje hlavně při žaludečních potížích, protože podporuje látkovou výměnu, působí příznivě na tvorbu trávicích šťáv, má zklidňující účinek na křečovité bolesti a zároveň působí i desinfekčně a močopudně. Dříve se z kořene vyráběl žaludeční likér. Puškvorec má uklidňující účinek a působí antidepresivně, utlumuje astmatické záchvaty a celkově má pozitivní účinek na stav zesláblých lidí (ve stáří, po nemoci, po operaci, ozařování, chemoterapii atd.), v některých případech působí i výrazně protialergicky.

  1. Deprese - pryč s ní

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

PUŠKVOREC LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se kořen (oddenek). Kořeny podélně rozpůlíme a zbavíme je drobných kořínků. Sušíme pomalu přírodním nebo umělým teplem, teplota nesmí přesáhnout 35°C. Puškvorec sušíme zvlášť, protože se z něj stává velmi aromatická droga. Skladují se nejlépe v jutových pytlích na suchém místě. Sesychací poměr je 5:1.

Puškvorec