Kostival lékařský

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kostival lékařský
Latinský název: Symphitum officinale
Slovenský název: Kostihoj lekársky
Ostatní názvy: kostihoj lékařský, větší svalník, medunice, chropáč, kobylí mléko, černý kořen, rachytka, trudovatník, černé koření, valikost
Rozšíření: zejména v Evropě, v příkopech, v křovinách u potoků a řek, na vlhkých polích od nížin po podhorských oblasti
Léčivé látky: třísloviny, slizové látky, allantoin, konsolidin, cholin, asparagin, organický vápník, draslík, vitamin A, C a B12
Využití: při zlomeninách končetin, zastavuje krvácení a mírní bolest, léčí opařeniny, pohmožděninách, zánětech, výronech a bércových vředech, vnitřně příznivě působí při poruchách trávícího traktu nebo při zánětech žaludku

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:

Kostival je vytrvalá bylina až 1 m vysoká, Černý řepovitý uvnitř bělavý oddenek přechází v zemi v silné postranní kořeny. Přímá, nahoře větvená lodyha je drsně chlupatá nahoře a na stranách křídlatá. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a zužují se do řapíku. Květy se rozvíjí od června do září a jsou postaveny v úžlabních hroznech. Zvonkovitě válcová koruna je bílá, nažloutlá, růžová nebo fialová, pětizubá. Semeník je čtyřdílný, plod se skládá ze čtyř našek.

JUSTKOSTIVALKREM JUSTKOSTIVALKREM01

Kostival osídluje příkopy, břehy, vlhké louky, lužní lesy, křoviny, zaplavovaná pole, vlhká rumiště, podél cest, preferuje půdy vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště polostinné, z nížiny až do podhůří.
Je rozšířen na západě od Irska a severního Španělska až na východě po Střední Asii, jen vzácně nebo zcela chybí v jižních a severních oblastech Evropy, druhotně byl zavlečen do Severní Ameriky.

Kostival pro zdravé kosti a klouby - levně

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Droga ovlivňuje krevní oběh, působí mírně projímavě, hlavně však zmírňuje bolest a podporuje regeneraci tkání. Dle J. A. Zentricha pomáhá hojit zlomené kosti, příznivě působí při zánětech, podvrknutí, výronech, pohmožděninách, bércových vředech, menších popáleninách či omrzlinách, podáván vnitřně působí hojivě na trávicí trakt (např. při žaludečních vředech), na záněty žaludku a střev, uplatní se i při léčbě respiračních chorob spojených s kašlem.

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Semena kostivalu zasejte brzy na jaře do pařeniště, odkud budete moci po cca 4 týdnech přesadit malé sazeničky na konečné na zahradě.

Rostlinky kostivalu sázejte pak v průběhu měsíce dubna na slunné nebo mírně zastíněné místo. Sazeničky kostivalu saďte v 60cm rozestupech, protože po čase mohou vyrůst až skoro v dvoumetrovou . Kostival nesázejte do jen tak lecjaké půdy. Rostlina potřebuje, aby půda byla vlhká, humózní a bohatá na živiny. Rostlinu kostivalu pravidelně zalévejte, má větší nároky na vlhkost.Na jaře a v létě tuto trvalku také přihnojte chlévskou mrvou.

Kostival lékařský

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Z rostliny se používá kořen, který se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim v září a v říjnu. Rychle se omyje, rozpůlí a suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 °C. Droga je bez pachu, má svíravou a nahořklou chuť. Na průřezu musí být bílá. Někdy se také používají listy. Rostlina obsahuje toxické alkaloidy, jejich netoxické složky a allantoin.

"Existuje tisíce nemocí, ale jen jedno zdraví."