Zázvor

 

ZÁZVOR

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Zázvor pravý
Latinský název: Zingiber officinale
Slovenský název: Ďumbier
Ostatní názvy: ďumbíř, zázvorovník, zázvorové rotule
Rozšíření: původem s největší pravděpodobností z Číny a Indie, odkud se rozšířil do Středozemí a na africký kontinent
Léčivé látky: vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo, gingerol
Využití: potlačuje pálení žáhy, podporuje trávení, prevence proti rýmě a chřipce, napomáhá při nevolnosti, posiluje organismus, uvolňuje ztuhlé svaly, stimuluje krevní oběh, afrodiziakum 

 

ZÁZVOR - POPIS ROSTLINY 

Zázvor obecný je půldruhého metru vysoká rostlina se žlutými květy, která se pěstuje pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky, které bývají až 10cm dlouhé. Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky.

  1. Léčivé produkty se zázvorem - vyzkoušejte

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Zázvor, proslulý svými schopnostmi uklidnit žaludeční obtíže, pochází z Indie a Číny, ale i z Jamajky a jiných tropických oblastí. Zázvor je trvalka teplého podnebí je blízce příbuzná s kurkumou a kardamomem a její kořeny se používají v kuchyni i k lékařským účelům. Domovem zázvoru jsou exotické země zejména Čína a Indie, avšak i Evropanům jsou jeho pozitivní účinky známy již po celé staletí.

ZÁZVOR - LÉČIVÉ ÚČINKY

Zázvor působí především v zažívacím ústrojí, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Proto je někdy podáván místo léků potlačujících nevolnost s necením na zvracení, které mohou ovlivnit centrální nervový systém a působit ospalost.

 Zázvor

Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru mohou pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (jen v malém množství).

ZÁZVOR - PĚSTOVÁNÍ

Na přelomu zimy a jara najděte a kupte v obchodě pěkný a čerstvý kořen zázvoru. Vyberte takový zázvor, který má rašící pupen na vrcholu kořene a kořen zázvoru uřízněte nejméně 5 cm od tohoto pupenu. Pokud kořen zázvoru vypadá zaschle je dobré jej přes noc nechat ponořený ve vlažné vodě.
Zasaďte uříznutý kus zázvoru pupenem nahoru do asi 20 cm květináče plného kvalitní zeminy. Květináč umístěte na teplé místo a pravidelně zalévejte. V průběhu pěstování bude pravděpodobně nutné zázvor přesadit do většího květináče – pokud roste obvzláště dobře budete potřebovat květináč s průměrem až 35 cm
Na podzim omezte zálivku a nechte květináč vysychat, což povzbudí rostlinu zázvoru k vytvoření oddenků. Oddenky zázvoru opatrně vyjměte a použijte dle libosti.

ZÁZVOR - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Užívanou částí zázvoru je rozvětvený, dužnatý oddenek. Používá se čerstvý-jemně nastrouhaný, nebo sušený, také se nakládá, kanduje (pak je z něj výborný pamlsek).


"Denně děláme jednu ze dvou věcí: Buď upevňujeme své zdraví, nebo podporujeme nemoc."
Adelle Davisová