Túje západní


TÚJE ZÁPADNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Tůje západní
Latinský název: Thuja occidentalis
Slovenský název: Tuja západná
Ostatní názvy: zerav, thuja
Rozšíření: původní je ve východní části Severní Ameriky
Léčivé látky: 0,4 až 1 % silice sestávající z vysoce toxického thujonu, pinenu, fenchonu, borneolu, tanacetonu a esteru kyseliny octové, dále je přítomen glykosid thujin (kvercitrin a pinipikrin), pryskyřice, cukr, třísloviny, kyselina thujigeninová, vosky, silice, kyselina citronová a jiné látky
Využití: působí antirevmaticky, zmírňuje nervové záněty a neurastenie, působí antivirově, za prokázaný se v současnosti má i účinek protinádorový

TÚJE ZÁPADNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Thuja occidentalis neboli zerav západní je 15-20 m vysoký strom s hustou kuželovitou, později vejčitou korunou. Větévky jsou rozloženy ve vodorovné rovině, z obou stran jsou zelené, na rubu bez bílé kresby. Šišky jsou protáhle vejčité, vysoké 6-12 mm. Zerav západní je rozšířený ve východní části Sevrní Ameriky, v USA a v Kanadě.

Energy Spirion Energy Spirion

Roste v údolích řek na vlhkých až močálovitých stanovištích. V Evropě se pěstuje od poloviny 16.století a je silně zastoupen v parkové zeleni. Je to druh odolný proti mrazu. Roste v každé půdě, ale nejlépe na vlhčích půdách a lokalitách, které jsou chráněny před vysušujícími větry. Vysazuje se do pravidelně uspořádaných zahrad a parků, do tvarovaných živých plotů a stěn, na vytvoření pohledových clon, i jako solitéra v parcích a zahradách. Pěstuje se velké množství kultivarů.

  1. Porazte revma navždy - zkuste to

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

TÚJE ZÁPADNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostliny:

  • malárie
  • dna
  • kurděje
  • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
  • těžká menstruace
  • kašel
  • antivirové účinky
  • dělohy
  • bradavice
  • polypy
  • infekce dýchacích cest

Energy BalneolEnergy Balneol

Energy Balneol PROFIEnergy Balneol

Droga působí antirevmaticky, zmírňuje nervové záněty a neurastenie, působí antivirově, za prokázaný se v současnosti má i účinek protinádorový. Zevně se užívá při léčbě bradavic a polypů a působí i protiplísňově. V minulosti se zeravu užívalo jako poměrně účinného, ale také velmi nebezpečného abortiva. Protinádorového účinku zeravu lze v samoléčení jen těžko využít, neboť účinné množství drogy se v tomto případě blíží nebo dokonce překračuje hranici toxicity (takže hrozí těžké otravy, včetně závažného poškození ledvin!).
Připravuje se ve formě odvaru nebo tinktury. Odvar se vaří nejméně 15 minut (během vaření vytěká přinejmenším část toxických látek) a podává se v maximální dávce 5 polévkových lžic denně. Tinktura se užívá výhradně zevně.
POZOR:
Protože se jedná o drogu značně toxickou, neměla by v žádném případě být užívána bez dozoru a doporučení odborníka. Zcela kontraindikována je pro těhotné a kojící ženy, pro děti a při chorobách ledvin.

Túje

TÚJE ZÁPADNÍ - PĚSTOVÁNÍ:

Při výsadbě hloubíme jámy alespoň 30×30 cm. Zeminu, kterou jsme vykopali, je ideální nahradit rašelinou s 30 % kompostu nebo rozleželého hnoje, popřípadě použít substrát pro jehličnany. Po výsadbě je ideální natáhnout pod rostliny černou netkanou textilii (k dostání v zahrádkářských obchodech) v šířce 50 cm a na ni dát 3cm vrstvu mulčovací kůry. Omezíme tím odpařování vody a zabráníme prorůstání plevelů. Navíc nemusíme zajíždět sekačkou těsně k rostlinám, takže je nepoškodíme. A také to vypadá esteticky.

Túje předpěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od března až do listopadu. Vykopané rostliny zabalené v transportních plachetkách vysazujeme v dubnu až květnu nebo v září až listopadu.

Základem úspěšného pěstování je hlavně dostatečná zálivka. Hlavně pokud neprší po výsadbě, zaléváme jedenkrát týdně. Pokud vysazujeme v letních měsících, tak i častěji. Důkladnou zálivku dopřejeme rostlinám před zamrznutím půdy (pokud neprší), a to i starším, již zakořenělým rostlinám. Neopadavé jehličnany totiž stále odpařují vodu, i v zimě, hlavně pokud na ně svítí slunce. Půda je však zamrzlá, takže rostliny nemůžou vodu přijímat a trpí suchem. Pokud během zimy půda rozmrzne, je dobré rostliny znovu zalít.

„Pocit uzdravení je jedním z nejpříjemnějších."