Světlice

 

SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Světlice barvířská
Latinský název: Carthamus tinctorius
Slovenský název: Požlt farbiarsky
Ostatní názvy: saflor, turecký šafrán, světlice, šafrán planý
Rozšíření: íránsko-turánská oblast, ve Španělsku, Portugalsku, v severní, východní i jižní Africe, Arábii, jihozápadní a střední Asii, v Indii, Malajsii, Indočíně, Číně, v Severní i Jižní Americe i v Austrálii
Léčivé látky: vláknina, kyselina linolová,
Využití: snižování cholesterolu v krvi, podporuje vykašlávání, vhodný pro léčbu a jako prevence oběhových a cévních chorob

SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Jednoletka s tenkým kořenem, až přes 1 m dlouhým. Lodyha je přímá, jen v horní části bývá větvená. Je až 120 cm vysoká, téměř lysá, hustě olistěná. Bělavě žlutý, lesklý stonek má nevýrazné rýhování. Květy se rozvíjejí přibližně ve stejném ročním období jako slunečnice. Kvete taktéž asi 3-4 týdny. Na přelomu srpna a září saflor dozrává. Vzácně mívá přízemní listovou růžici z peřenosečných listů. Lodyžní listy jsou střídavé, celistvé, s vyniklou žilnatinou, lysé a tuhé.

BODLAKOVYOLEJ BODLAKOVYOLEJ01

Roste na hlubokých suchých půdách, snáší dobře i lehké suché půdy, je odolná proti suchu a větru, snáší zasolení. Naopak nesnáší trvalé zamokření a deštivé počasí, kdy je napadána houbovými chorobami. Deštivé počasí má také vliv na snížení obsahu oleje v semenech. Kvete od července do září.

  1. Unikátní, neznámá - světlice barvířská

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

V současné době se pěstuje především v suchých a teplých oblastech (severozápadní pobřeží Indie, několik míst v Mexiku, v USA v Kalifornii a Severní Montaně, a dále např. v Kazachstánu, Etiopii či Austrálii). Nemá vysoké nároky na půdu a je vhodnou plodinou pro suché a vápenité půdy.

SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mezi příznivé účinky saflorového oleje patří výrazné snižování cholesterolu v krvi a jeho působení proti skleróze. Doporučuje se tedy jako prevence oběhových a cévních chorob.
Saflorový olej účinně léčí při horečkách, zejména jsou-li spojeny se zimnicí a podporuje taktéž vykašlávání. Doporučuje se také při angíně pectoris a pneumonii.
Saflor je vhodný také při léčbě zácpy, močového ústrojí či ledvin nebo střevních problémů. Důvodem jsou jeho projímavé a močopudné účinky, a také potopudnost. Protože účinně čistí krev, doporučuje se při léčbě zánětů, ekzémů a vůbec kožních problémů. Pro léčbu zánětů a své sedativní účinky se saflor používá také při poporodních bolestech břicha, poruchách menstruačního cyklu, onemocnění vaječníků.

Olej výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má celkově protisklerotický účinek, proto je vhodný pro léčbu a jako prevence oběhových a cévních chorob. Úspěšně napomáhá při horečnatých stavech, zvláště pokud jsou spojeny se zimnicí, podporuje vykašlávání. Užívá se při angíně pectoris a pneumonii. Kromě toho květy působí lehce projímavě, močopudně a potopudně, čistí dobře krev. Drogu využíváme k léčbě zácpy, střevních problémů, ale také při chorobách močového ústrojí a ledvin.

SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Pro pěstování světlice barvířské jsou vhodné suché a teplé oblasti. Na půdu není náročná, je vhodná na půdy vápenité. Nevhodné jsou půdy kyselé a zamokřené. Nesnáší hnojení čerstvým hnojem. Pro pěstování na semeno se vysévá už od poloviny března, je odolná proti jarním mrazíkům. Dorůstá až do výšky 110 cm a její kořeny mohou sahat až do 2,5m hloubky. Proto může získávat i živiny splavené do větších hloubek. Je odolná proti suchu.

Světlice barvířská

SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V době kvetení lze sbírat z květů korunní plátky pro přírodní barvivo.

"Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů."