Stévie sladká

 

STÉVIE SLADKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Stévie sladká
Latinský název: Stevia rebaudiana
Slovenský název: Stévia cukrová
Ostatní názvy: stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky
Rozšíření: zejména oblast Jižní Ameriky (Paraguay, Brazílie), do Evropy v 16. století, dnes nejvíce rozšířená v Číně, Japonsku, Brazílii, USA, Německu či na Filipínách, nejedná se o náročnou rostlinku, přirozeným prostředím jsou bažinaté půdy
Léčivé látky: steviosid, rebaudiosid A, rebaudiosid C, D, E, dulkosid B a steviolbiosid
Využití: zlepšuje trávení, snižuje projevy pálení žáhy, snižuje únavu

 

STÉVIE SLADKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Jedná se o trvalku, která běžně dosahuje výšky až 80cm. Charakteristické jsou její lístky, které svým uspořádáním rostou protistojně. Celá rostlina je v mládí jemně ochlupená světlými chloupky. V období květu není tato bylina nijak nápadná. Květe malými a nevýraznými bílými květy. Stévie čítá celkem okolo 200 druhů. Ne všechny druhy mají ovšem takové chuťové a léčivé účinky.

Pěstuje se především na území Jižní Ameriky, oblasti Tichého oceánu a Mexiku. Díky ne příliš teplému klimatu není pěstování stévie v Evropě tolik rozšířené. Tropická bylinka pochází z Jižní Ameriky, kde je v kuchyni běžně užívána. Má řadu prospěšných zdravotních účinků.

Stevie sladká obsahuje řadu glykosidů, z nichž je v rostlině nejpočetněji zastoupen steviosid, dále pak rebaudiosid A,B,C,D, dulkosid B a steviolbiosid.

Stévie

  1. Stévie - oslaďte si život

    Reklamawww.alfafit.cz/‎ Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

První zmínky o stévii a jejich účincích jsou zaznamenány z oblasti Paragauye od místních Indiánů. Ti ji využívali jako léčivou bylinu a také jako přírodní sladidlo.

STÉVIE SLADKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Velmi význačně také snižuje pálení žáhy a podporuje procesy v trávicí soustavě. Díky prokázaným antibakteriálním účinkům ji lze také velmi dobře využít jako prevenci proti kazivosti zubů a desinfekci ústní dutiny. Žvýkání lístků stévie je díky její chuti velmi příjemné. Ve formě koncentrátu lze stévii aplikovat i na kožní defekty či zranění, které velmi rychle zklidní a podpoří jejich hojení. Extrakt ze stévie je plnohodnotnou náhradou řepného cukru – 0,1ml nahradí 1 kostku řepného cukru.

STÉVIE SLADKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Základem pro pěstování této byliny je kvalitní zemina-substrát, který musí být velmi bohatý na humus. Jelikož je stévie opravdu náročná na teplo (ideální teplota by měla být okolo 25°C), daří se jí především ve skleníku, kde se bohatě větví a má největší přírůstky. Pokud ovšem tuto možnost nemáme, můžeme ji vysadit na teplý slunný záhon. Stévie zastavuje svůj růst při teplotě již okolo 10°C. Pokud teplota klesne pod 5°C, rostlina hyne. Je proto zapotřebí ji uchránit před prvními podzimními mrazíky. Velmi dobře snáší přezimování, kdy je nutné udržovat teplotu nejlépe okolo 14°C. Při přezimování dbejte kromě teploty i o substrát, který v žádném případě nesmí proschnout. Stévii lze kromě koupené rostlinky vypěstovat i ze semena. Semena začínáme vysazovat v období února či března. Je nutné udržovat teplotu ve skleníku okolo 20°C. Na záhon vysazujeme malé rostlinky až ke konci května, kdy jí nehrozí žádné přízemní mrazy.

STÉVIE SLADKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Ideální je stříhat stévii v období květu, jelikož právě v této době má největší podíl steviosidu a je tedy nejsladší. Zastřihujeme stonky o délce 10-12 cm. Rostlina na stříhání velmi dobře reaguje a stále více se větví. Lístky potom můžeme uchovat několika způsoby-zamrazit nebo usušit. Sušení by mělo probíhat pomalu a na stinném místě. Při sušení na přímém slunci by listy zhnědly a ztratily by podíl důležitých látek.


„Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl.“