Měsíček lékařský

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Měsíček lékařský
Latinský název: Calendula officinalis
Slovenský název: Nechtík lekársky
Ostatní názvy: pašalík, úmrlčí květ, nehtík
Rozšíření: rod Calendula – asi 20 druhů vyskytujících se ve Středozemí a na Kanárských ostrovech
Léčivé látky: silice, karotenoidy, flavonoidy, kyselina salicylová, vitamín C, seskviterpen calendin, hořčina calnden
Využití: sbírají se květy bez lůžka a zákrovu, případně celé květy pro zvýšení sekrece žluče, potlačení růstu bakterií, urychluje hojení hnisavých ran, proti plísním a bércovým vředům
 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Hned na úvod si představme překrásné oranžové květy, které patří měsíčku lékařskému, jedné z nejkrásnějších bylinek naší země. Zpravidla jednoletá či dvouletá bylina. Lodyha je přímá, rostlina zpravidla dorůstá 50 cm, přičemž se bylina vyznačuje střídavými listy. Nicméně může dorůst až do 70 – 80 cm. Jelikož se jedná o nenáročnou bylinku, je možné výsev provádět od konce března, přičemž klíčí již při teplotě několika stupňů nad nulou. Doba klíčení trvá pouhé 3 týdny. Kvete od června do září. Květ u nejznámějšího druhu nese žlutou barvu se silnou, pronikavou vůní. Díky svému vzezření je tato bylinka považována za jednu z nejkrásnějších v rostlinné říši.

  1. Léčivé produkty z měsíčku lékařského

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Původ rostlinky je nejasný, nicméně na našem území je známa již po staletí a často se stává i planou.
Historie bylinky sahá do starověku, přesněji do 12. století. S největší pravděpodobností pochází z jižní Evropy, můžeme zejména spekulovat o Středomoří či přilehlých oblastech.
V chuti je slaný, trpký a nahořklý a to pouze v čerstvém stavu. 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:- poměrně významné přírodní antibiotikum
- dobrým pomocníkem při infekční žloutence
- podporuje krevní oběh
-
rychle pomáhá i při zánětu žil
-
pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu
-
stimuluje vylučování žluči a činnost jater
- podporuje pocení
-
při léčbě některých typů rakoviny
-
léčí plísňová onemocnění kůže
-
užívá se při léčbě akné

Jako o bylince se o měsíčku zmiňují již staré herbáře. Užívali ji dokonce Keltové a Římané pro své léčivé účinky a podporu bojovníků na válečné výpravě.

MESICEKKREM MESICEKKREMZKUSENOST

Energy RevitaeEnergy Revitae

Bylinka je velmi ceněná pro antibiotické, antiseptické a dezinfekční účinky. Pro léčivé účinky je sbírán květ bez lůžka, případně celý květ. Měsíček obsahuje silice, karotenoidy, triterpenové saponiny, flavonoidy, kyselinu salicylovou, vitamín C, seskviterpen calando a hořčinu calenden.
Léčivé působení měsíčku na hojení různých ran, ekzémů a kožních defektů se přisuzuje působení fytoncidů, rostlinných antibiotik, které zasahují proti bakteriím a plísním. Vnitřně se využívá při astmatu, proti kašli či při bušení srdce.
Bylinka zvyšuje sekreci žluče, urychluje hojení ran, užívá se proti plísním či bércovým vředům. Dále příznivě působí na játra, žlučník a přispívá k léčbě infekčních chorob. Zlepšuje činnosti srdce, podle mnohých odborných prací omezuje růst nádorového bujení. Zajímavostí může být působení měsíčků proti křečím v zažívacím traktu.
Měsíček lékařský nemá dle mnohých žádné vedlejší účinky, tudíž je možné dlouhodobé užívání. Je vhodný jak pro děti tak seniory. Nicméně vždy dbejte opatrnosti při aplikaci léčivých účinků této bylinky.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Vzhledem k odlišnostem v druzích, které se liší zejména barvou květů či výškou, je vhodné říct, že pěstování je snadné. Měsíček je nenáročnou bylinkou na polohu, nicméně vyžaduje slunečné polohy či polostín pro dobrý růst. Půda by měla být výživná, kyprá s dobrým zavlažováním.
Rostlinka se množí semeny vysévanými přímo na konkrétní stanoviště, nicméně je možné i předpěstování v období února až března.
 

Měsíček

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Sběr provádíme od června do podzimních měsíců. Sbíráme květ s kalichem či bez kalichu. Květ se suší při teplotách do 40°C, ve stínu s částečným přístupem vzduchu. Důležité je květy nevystavit při sušení přímému světlu, jelikož na světle účinné látky rychle mizí. Na slunci okvětní lístky vyblednou. Droga by poté měla být chráněna před světlem z důvodu snadného přijetí vzdušné vlhkosti. I z tohoto důvodu je vhodné ji přesušit. Samotné usušené květy poté vydrží od půl roku maximálně do 1 roku, v případě kvalitně nasušených květů. Nejvhodnější dobou sběru je slunný den, ideálně v období silného slunečního svitu a v období sucha.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

V lidovém léčitelství se bylinka užívá zevně i vnitřně. Působí spasmolyticky, povzbuzuje sekreci žluči, hojí hnisavé a špatně se hojící rány. Občas se užívá i proti plísním.
Zevně se užívá měsíček ve formě obkladu při léčbě zánětů očních a taktéž ušních. Na noc se poté aplikují čerstvé části květin ve formě zábalu na křečové žíly.
Při infekcích v dutině ústní užíváme kloktadlo z části bylin doplněné o olej či jinou, vhodnou tekutinu.
Pokud bychom si chtěli připravit odvar, budeme potřebovat čajovou lžíci měsíčku ve spojení se 150 ml vody, ve kterých toto množství povaříme.
Nejznámějším produktem z této bylinky je měsíčková mast. Měsíčkovou mast připravujeme z celé, pomleté rostliny do roztaveného vepřového sádla. Poté tuto směs necháme vychladnout a ztuhnout.
V praxi je květ využíván v kosmetice pro jeho zjemňující účinky.  V kuchyni se užívá na dozdobení salátů či jemných pomazánek. Zajímavostí může být využitelnost měsíčku namísto koření do polévek.

 

1. Pokud toužíte po měsíčkové masti, není nic jednoduššího než si ji připravit.

SUROVINY:
250 g vepřového sádla
2 hrsti celých květů měsíčku
sítko na čaj a čistý kelímek od krému

POSTUP:
Květy vložíme do pánve na rozehřáté sádlo a necháme 3 minuty restovat. Stáhneme a necháme uležet. Druhý den pánev rozehřejeme a propasírujeme vše do misky. Poté opět přecedíme přes jemné síto do kelímků. Směs necháme vystydnout a uložíme do lednice.

Mast působí při hojení ran, jizev a na nohy plné křečových žil. Skvěle působí proti omrzlinám a spáleninám.  

 

2. Zahřeje a potěší – měsíčkový čaj pro Vaše zdraví
Je velmi účinný u zánětlivých stavů, při ženských obtížích, nemocích jater a pročišťuje krev. Velmi vhodný pomocník při žaludečních křečích či zánětu tlustého střeva. Můžeme jej použít zevně na koupel zanícených ran či proti plísním.

 

3. Léčivá tinktura z okvětních lístků a čistého lihu.
Do 1/5 lahve dáme květy, které zalijeme lihem a necháme přibližně 3 týdny macerovat za občasného protřepání. Následně ředíme na hodnotu 40%.  Vnější použití na rány, výrony či přetažení svalů. Pokud chcete užívat tinkturu vnitřně, doporučujeme užívat ji 3x denně v množství 8 kapek. Hojí bércové vředy, plísňové vyrážky, záněty nehtových lůžek či napomáhá léčbě „kostižeru“. Zklidňuje bolesti nervů a působí na srdce a cévy.

 

4. Pokud máte rádi bylinkové směsi, pak pro Vás máme tip na směs měsíčku, kopřivy a řebříčku v poměru 3:1:1, přičemž tuto směs spaříme vřelou vodou a louhujeme. Pijeme 2x – 4x denně po menších doušcích.

 

5. Velmi draze může působit měsíčkový olej, který však vyrobíme velmi jednoduše. Okvětními lístky naplníme nádobu, kterou uzavřeme tak, aby byla hermeticky uzavřená. Poté ji necháme 14 dnů vystavenou slunečnímu svitu, přičemž květy pustí šťávu – olej, jež se usadí na stěnách. Stěny poté prolijeme lihem a zakonzervujeme tak blahodárný olej.

Pro milovníky kvalitních, hodnotných produktů tu máme recept složitější, hodný Vašeho zájmu od pana Zentrycha, který radí: Spolu s půl kilem sádla oprahněte čerstvé květy po dobu pár minut. Nechej ztuhnout a na 2 až 3 dny uschovej do chladničky. Poté znovu roztav a přidej hrst čerstvých květů, nechej ztuhnout, v chladničce odpočinout. Za další 2 až 3 dny ještě jednou zopakuj. Ale taveninu už nenechej stát, nýbrž v jiné nádobce roztav 25 gramů včelího vosku. Roztavené sádlo skrze sítko s gázou proceď a včelí vosk přidej. Do teplé hmoty vraž na vodní lázni 1 tubu červené indulony a 1 tubu heřmánkové masti a míchej, dokud se ti všechny složky nespojí. K masti přidej levandulovou silici nebo olej, bude vonět. Když ustydne, dej ji do kelímku, dobře uzavři a uchovej v chladnu.

 

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“
Hippokrates