Medvědí česnek

 

ČESNEK MEDVĚDÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Česnek medvědí
Latinský název: Allium ursinum
Slovenský název: Cesnak medvedí
Ostatní názvy: lesní česnek, divoký česnek, psí česnek, cikánský česnek, čarodějná cibule, hadík
Rozšíření: převážně evropský druh, rozšířený v západní a střední Evropě, v ČR je výskyt nerovnoměrný, hojnější na Moravě, ve vlhkých lesních a lužních půdách, zejména v nížinách
Léčivé látky: silice, sirné složky, čpavek, fytoncidy, obsahuje vitamíny - A, B1, B2, C, stopové prvky - železo, zinek, hořčík, vápník, měď, mangan, molybden, aj., též obsahuje allicin, glykosid, hořčinu a další látky
Využití: reguluje činnost žaludku, urychluje hojení ran, uklidňuje křeče, ničí střevní parazity, podporuje trávení, podporuje tvorbu krve, proti chřipce, ateroskleróze a astmatu, silné přírodní antibiotikum a antioxidant, pomáhá při léčbě mykóz a plísní, upravuje nespavost a úzkosti, snižuje krevní tlak, čistí tělo a játra

 

ČESNEK MEDVĚDÍ - POPIS ROSTLINY: 

Medvědí česnek najdeme v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech  již v dubnu, kvete ale i v květnu a červnu. Je to asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy, které po odkvětu hynou. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, poznáme ho podle typické česnekové vůně.
Květy jsou drobné, bílé, stopkaté. Plod je tobolka se třemi brázdami. Rostlina charakteristicky voní i chutná po česneku a trošku štiplavě. Kvete v dubnu až červnu. Je to první jarní zelenina, kdy potřebujeme po zimních hodech celé tělo pročistit.

  1. Medvědí česnek - zelené zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ČESNEK MEDVĚDÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům. Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách. Medvědí česnek dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží.

ČESNEK MEDVĚDÍ - PĚSTOVÁNÍ:

Česnek medvědí roste pouze na humusovitých vlhkých  loukách, stinných a vlhkých nivách, pod keři, v listnatých horských lesích.

Medvědí česnek

ČESNEK MEDVĚDÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kúry používají  čerstvé listy. Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky koncem léta anebo na  podzim. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku setého. Lidé s citlivým žaludkem  by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a  pak tekutinu pít po doušcích.

„Lékaří si myslí, kdovíjak pomohli nemocnému, když dali chorobě vhodné jméno.“