Kozlík

 

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kozlík lékařský
Latinský název: Valeriana officinalis
Slovenský název: Valeriána lekárska
Ostatní názvy: kocúrník, baldrian, dřevenák, valeriána, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, nard, odolan, odolený kořen, paldram, čertikus
Rozšíření: zejména v celém mírném pásmu severní polokoule, v České republice zejména v nižších polohách, na trvale vlhkých půdách, dusíkatých v příkopech, loukách a kolem vodních toků
Léčivé látky: silice, mono a sekviterpeny a jejich deriváty, valepotriáty, deriváty kyseliny valerové, cukry, sliz, hořčinu, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy, isovalerianový kyselý ester, alkaloidy valerin, chanitin, actinidin a valerianin, cholin, baldrinal a azulen, bornylformiat, bornylacetát, valeriánový kafr, alkoholy
Využití: při nespavosti, nervozitě, proti křečovitým bolestem, snižuje krevní tlak, na migrénu a žaludeční obtíže, rozšiřuje věnčité tepny, tlumí sexuální aktivitu, při poruchách štítné žlázy

 

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina rostoucí v mírném pásu na celé severní polokouli. Roste často na vlhkých a stinných místech, například u řek nebo v horách u potoků, často v blízkosti olší či vrb. Kozlík je vytrvalá rostlina, dorůstající výšky až 1,5 m, má krátký, voňavý oddenek. Lodyha je přímá, rýhovaná a dutá. Listy jsou vstřícné, složené z 9 - 21 kopinatých, zubatých až celokrajných lístků, dole řapíkaté, nahoře přisedlé.

Energy peralginEnergy Peralgin

Má bílé, červenavé nebo bledě růžové pětičetné květy, které tvoří chocholíkatý hrozen vidlanovitého tvaru a příjemně voní.
Kozlík lékařský je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule. Vyskytuje se od nížin do hor. Kozlík roste v pobřežních křovinách s porostem olší a vrb, na mokrých a vlhkých loukách, na březích potoků, v příkopech, na prameništích a ve vlhkém lese.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Kozlík lékařský má uklidňující účinek při nespavosti, nervovém napětí, nervové a psychické únavě, srdečních neurózách, neurasteniích. Valepotriáty mobilizují při únavě nervovou soustavu. Ostatní látky kozlíku regulují činnost svalového aparátu srdce a rozšiřují koronární cévy, přičemž působí hypotenzivně (snižují krevní tlak). Odstraňují křeče hladkého svalstva a blahodárně účinkují při žaludečních a střevních těžkostech nervového původu. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku.

Kozlík na duši i srdce - bylinné léčivé produkty

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

Výjimečně může působit bolesti hlavy, podráždění, poruchy srdeční činnosti, nespavost, suchost v ústech, žaludeční potíže, živé sny a ranní ospalost. Při předávkování se příznaky otravy projevují potížemi při chůzi, poklesem tělesné teploty a poruchami svalového tonu.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Kozlík lékařský vyžaduje vlhké stanoviště v polostínu. Kozlík lékařský můžeme pěstovat také v truhlících na nebo na balkóně. Daří se mu v lehké a humózní půdě s dostatkem vápníku. Semena kozlíku lékařského vyséváme na podzim nebo koncem léta, vyklíčí za 3-4 týdny. Osivo kozlíku lékařského vyséváme do vzdálenosti 60 cm.

Kozlík

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíráme oddenky s kořínky od srpna do října kolem osmé hodiny ranní, nejlépe ve druhém roce kvetení rostliny. Po vyrytí ze země je zbavíme hlíny, tenké kořínky pročešeme rukou nebo hřebenem a opereme je pod tekoucí vodou. Pak oddenky rozřízneme a zavěsíme je ve vzdušné a suché místnosti. Umělým teplem sušíme oddenky při maximální teplotě 30°C. Oddenky nesušíme s jinými rostlinami, protože vydávají při sušení silnou vůni. Skladujeme je ve vzduchotěsných a tmavých skleněných nádobách.

„Člověk je zdravý, když ho bolí pokaždé někde jinde. “