Jedle

JEDLE

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jedle
Latinský název: Abies
Slovenský název: Jedle
Ostatní názvy:
Rozšíření: vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách
Léčivé látky: velké množství éterických fytoncidů obsažených především v bornylacetátu (nejdůležitější složka jedlového oleje), bohatý na terpeny, mezi které patří kafr, A-pinen, borneol, limonen, bisabolen, kadinen, humulen (A-kariofilen) a jiné.
Využití: uklidňující, stimulující obranyschopnost, zlepšování oběhu krve, napomáhající vykašlávání, afrodiziakální, dezodorantní.
 

JEDLE - POPIS ROSTLINY: 

Mohutný jehličnatý strom s plnodřevným válcovitým kmenem a hluboko sahajícími kořeny. Koruna je nejdříve kuželovitá, později válcovitá a na vrcholu zploštělá – tzv. čapí hnízdo. Dorůstá do výšky 30-60m s průměrem kmene 1-2m. Kůra je hladká, bělošedé barvy, ve stáří podélně rozpukaná a tmavší. Letorosty má šedé, jemně plstnaté. Vejčité pupeny bez pryskyřice se zbarvují hnědě. Ploché, 2-3cm dlouhé jehlice jsou dvouřadě uspořádané, na líci lesklé, tmavě zelené, na rubu s dvěma světlými pruhy (průduchy). Šišky vzpřímené, rozpadavé, 10-20cm dlouhé, 3-5cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Na konci září, po jejich dozrání jdou vidět na jedlích již pouze vřetena. Semena 7-10mm, leskle hnědé, trojhranné, mají neopadavé křídlo. Dřevo je nažloutle bělavé s ostře ohraničenými letokruhy. Dožívá se 300-600 let.

Jedle bělokorá je naše původní dřevina. Roste od 300 m. n. m. až po 1100 m. n. m. (smrkový vegetační stupeň). Je jednou z našich nejpomaleji rostoucích dřevin, dokáže například růst až 100 let v silném zástinu - čeká, dokud jí okolní stromy neuvolní místo. Přirozeně nevytváří monokultury, roste často společně se smrkem a bukem.

JEDLE - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Vhodné používat při následujících problémech:

  • nachlazení, chřipka, zánět průdušek, krční záněty, zápal plic a angína
  • chronický kašel nebo rýma, chrapot (rovněž v případě choroby z povolání), zahlenění dýchacích cest
  • zánět sliznic ústní dutiny, kůže, kloubů
  • záněty nervů, neuralgie, artritida, revmatismus
  • popáleniny, omrzliny, proleženiny, bakteriální kožní infekce ekzémového typu, lišeje, obtížně se hojící rány
  • mykóza na chodidlech
  • akné, vrásky
  • zápach z úst, zápach nohou, svědění konečníku
  • ledvinové kameny
  • celkové znečištění a oslabení organismu
  • zvýšený stres, nespavost
  • slabé prokrvení končetin

Jedle byla využívána pro své antibakteriální, antimykotické, antivirové, dezinfekční. Zvyšovala obranyschopnost, sníženou imunitu (imunostimulans). Pomáhala při plynatosti, zánětu močového měchýře, močových cest.

JUSTJEDLE JUSTJEDLEZKUSENOST

Jedli byl přisuzován příznivý vliv proti kašli, jelikož usnadňuje vykašlávání, působí proti nachlazení, rýmě, chřipce, zánětu průdušek, zápalu plic, angíně nebo chrapotu. Ve formě koupele byla vhodná při celulitidě. Dále byla využívána při léčbě nízkého tlaku, při zvýšeném stresu a pro léčbu nespavosti.

Zevně má derivační účinky (prohřívá pokožku) a využívala se tedy při revmatismu, dně, pohmožděninách, zánětu kůže, popáleninách, omrzlinách, proleženinách, špatně se hojících ranách, zápachu z úst, zápachu nohou, na mykózy (plísně) na chodidlech, akné nebo vrásky.

Nebuďte na větvi - jedle pro zdraví

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

Jedle

JEDLE - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Od srpna do září sbíráme ještě zelené jedlové šišky, dále se dají využít i jehlice s vysokým obsahem pryskyřic. Hlavní účinnou látkou je bornylacetát a terpeny (kafr, borneol, limonem, pinen).