ČAJOVNÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Camellia sinensis
• Slovenský název: Čajovnik
• Ostatní názvy: čaj, thé, zelený čaj
• Rozšíření: rozšířen zejména v Indii, v Číně a na Tchajwanu
• Léčivé látky: polyfenoly, třísloviny, kofein, theanin, vitamíny B1, B2, C a E a minerální látky jako jsou mangan, draslík a vápník.
• Využití: působí na cévy a krevní oběh, prevence i lék mozkové mrtvice, posiluje centrální nervový systém
ČAJOVNÍK - POPIS ROSTLINY:
Čajovník čínský ve volné přírodě roste jako keř nebo stromek vysoký až 15 m. Pěstovaný čajovník se ale udržuje ve výšce kolem 1 m. Listy jsou vejčitě kopinaté, střídavé a mají kožovitý povrch. Bílé až světle růžové květy rostou v úžlabích listů po jednom nebo po třech. Plodem čajovníku čínského je trojpouzdrá tobolka.
Čajovník čínský je stará kulturní rostlina z oblasti jihovýchodní Asie. Dnes se čajovník pěstuje v subtropickém a tropickém pásmu. Má rozsáhlý kořenový systém. Listy jsou tmavozelené, kožovité, na okraji mírně pilovité.
ČAJOVNÍK - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Čajovník nám pomůže, například:
- při zpevnění kostí u starších žen- působí na močové ústrojí a ledviny
- při dietách a odtučňovacích kůrách
- při svědění pokožky
- zvyšuje propustnost kapilár
- proti vysokému krevnímu tlaku
- celkově uklidňuje lidský organismus
K léčebným účelům se používá výhradně zelený (nefermentovaný) čaj. Případně žlutý čaj. Klasický černý čaj pouze proti průjmům. Zelený čaj patří mezi nápoje považované za lék dopomáhající k dlouhověkosti. Zelený čaj díky antioxidačním účinkům zbavuje tělo volných radikálů a zabraňuje tak procesu stárnutí. Čaj se skládá z téměř 130 chemických látek z nichž mají největší podíl třísloviny: katechiny (poize u zeleného čaje), polyfeny a jejich sloučeniny, které jsou charakterizovány vysokou biologickou aktivitou. Třísloviny na naše tělo působí tak, že zvyšují propustnost a pružnost kapilár. Třísloviny napomáhají při kapilárním krvácení, oxikózách, revmatickém zánětu srdeční nitroblány, při vysokém krevním tlaku a kurdějích (zejména z nedostatku vitaminu C). Ačkoliv je pro léčbu činnosti kapilár celá řada léků, čaj je zcela nejúčinnější.
Pravidelné pití zeleného čaje preventivně působí proti rakovinovým onemocněním a zlepší vám celkovou obranyschopnost.
-
Jedinečné produkty s přídavkem čajovníku
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Čaj dokáže chránit před UV zářením a vata namočená v čaji uklidňuje spálenou pokožku. V kosmetice se čaj používá na smývání pleťových masek z obličeje. Čaj se přidává i do pánských parfémů.
ČAJOVNÍK - PĚSTOVÁNÍ:
Optimální pro čajovník je mírné zastínění, roste však i na plném slunci. Zcela nutné jsou stále dostatečně vlhké nikoliv však silně přemokřené polohy. V praxi dostačuje záhon s dostatečným množstvím humusu, který brzy nevysychá, nebo jej lze zavlažit, nevhodné jsou stanoviště s těžkou půdou a vysokou spodní vodou.
Půda musí obsahovat velké množství organické hmoty (humusu). Zdrojem humusu je zetlelé listí, rašelina, zetlelý hnůj. Čajovník jednoznačně nemá v půdě rád příliš velké množství vápníku. Písek přidáváme jen, pokud je půda příliš těžká a nehrozí časté vysychání. Písek v jiných případech není nijak prospěšný.
V případě pěstování v květináči používáme uvedený substrát. Květináč má být přiměřený velikosti rostliny, pro staré keře postačují 10-15 litrové. Zaléváme tak, aby byla rostlina stále zavlažená, nesmí stát trvale ve vodě. V létě lze rostliny umístit venku v mírném stínu, jinak je vhodné světlé okno. V zimě lze rostliny ponechat ve tmavém sklepě v rozmezí teplot – 5°C až + 7°C, nebo na světlém okně v rozmezí teplot do + 16 °C. Zaléváme mírně, tak aby byl substrát vlhký, ne však trvale v misce s vodou. Čajovník nemá rád zasolení substrátu, tedy dlouhodobé zalévání tvrdou vodou. Pomocí je letnění, kdy dešťová voda soli z květináče vymyje.
Obvyklým škůdcem mohou být svilušky, to v případě suchého a vlhkého vzduchu. Ničí je umístění venku – letnění. Dále škodí puklice a červci které si zavlečeme z jiných rostlin. Malé jednotlivé keře snadno těchto škůdců zbavíme příslušným postřikem pesticidu, doporučuji zejména na bázi olejů. Za náhlé uhynutí zejména mladých rostlin jsou zodpovědné houbové a bakteriální patogenní choroby, které však napadají jen oslabené rostliny v nevhodných podmínkách. Ochranou je pouze prevence tedy optimální podmínky pro zdárný růst.
ČAJOVNÍK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Čajovníkové keře jsou pravidelně stříhány, aby se podpořil růst mladých čajových lístků. Hbití sběrači nosící na zádech koše uštipují z vrcholků keřů výhonky pupenů se dvěma nejmladšími lístky. Palcem a dalším prstem uštípnou konec výhonku a drží jej uschovaný v dlani. Prvotřídní čaj vzniká opravdu jen ze dvou nejmladších lístků v pupenu, někteří pěstitelé, které zajímá spíše sesbírané množství, než kvalita čaje, dovolují svým sběračům uštipovat tři nejmladší čajové lístky.
"Hypochondr – nemocný z povolání."