Bodlák

BODLÁK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Bodlák kadeřavý
Latinský název: Carduus agrestis
Slovenský název: Bodliak kučeravý
Ostatní názvy: bodlák pcháč
Rozšíření: původem z Evropy, nyní takřka po celém světě včetně Dálného východu, Číny, Austrálie a Ameriky, vyžaduje hlinitopísčité půdy, slunné i stinné polohy, nejčastěji na loukách, pasekách, okrajích cest a lužních lesů, u nás od nížin po pahorkatiny
Léčivé látky: flavonolignany, aminokyseliny, silice či hořčinu
Využití: regenerace jater, po chemoterapiích

 

BODLÁK - POPIS ROSTLINY: 

Bodlák - ostropeřcec je nenápadná pichlavá rostlinka s fialovými květy a zahrádkáři ji vytrhávají ze země jako plevel. Ve skutečnosti je ale bodlák ostropestřec mariánský velkou nadějí pro lidi s rakovinou.
Bodlák pochází původem ze Středomoří a pro své vlastnosti je znám již od středověku. Patří mezi jednu z mála bylin, která má blahodárné účinky na naše játra a celkovou očistu organismu.

Energy King KongEnergy King Kong

Jedná se o jednoletou nebo dvouletou domácí bylinu z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Na listech této rostliny, najdete bílé skvrny, kterými se maskuje. Ostré a dlouhé špičky listů této rostliny, přímo nabádají k tomu, aby ji vše živé pozorovalo z uctivé vzdálenosti. Barva květu se liší podle typu půdy, ve které roste. Ostropestřec kvete od července do září. Čerstvá sklizená semena pomáhají k regeneraci jater.

 Bodlák

BODLÁK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky bodláku:

• chrání a regeneruje jaterní tkáň
• při poruchách trávení
• zvyšuje vylučování žluči
• zbavuje tělo nahromaděných toxinů
• stimuluje a posiluje imunitní systém
• silný antioxidant
• první pomoc při otravách
• tlumí záněty a alergie
• zevně na hemoroidy, bércové vředy a křečové žíly
• při horečce a bolestech hlavy
• velmi vhodný při vyšší konzumaci alkoholu

Z rostliny ostropeřce se používá hlavní látka sylimarin (silice a flavolignany). Pomáhá při chorobách jater, žlučníku, podporuje látkovou výměnu. V medicíně se používá při léčbě otrav organismu, pročišťuje játra od škodlivin. Výtažky ze semen ostropestřce se používají při léčbě gynekologických obtíží, žloutence a pomáhají při zánětech plic.

  1. Pro zdravá játra - jedině ostropeřcec

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Ostropetřec mariánský lze užívat jak zevně, tak vnitřně a pomáhá léčit onemocnění jater, zvyšuje vylučování žluči, zbavuje tělo nahromaděných toxinů. Podílí se na podpoře léčby zánětu žlučníku, žloutenky. Zlepšuje a eliminuje projevy otravy z léků, otravy z hub či otravy těžkými kovy. Posiluje imunitní systém a současně se jedná o silný antioxidant.

Ostropeřcec mariánskýKlas Balancer

BODLÁK - PĚSTOVÁNÍ:

Ostropestřec je jedno až dvouletá bylina, která dorůstá do výšky až jednoho a půl metru. Předpěstované rostlinky vysazujte jednotlivě do sponu 60×60 cm nebo v řadě vzdálené od sebe čtyřicet centimetrů. Ostropestřec dobře prospívá na teplejším, suchém místě v zásadité půdě (vápněné záhony).

BODLÁK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V léčitelství se užívá kořen, plod a list. Listy se sbírají a suší na jaře (nejpozději však v červnu), kořen používáme pouze vykopaný na jaře, nikoli později. Ochmýřené plody nechejte uschnout a poté zbavte chmýří. isty ostropestřce se sbírají ještě před rozkvětem, ale jen pěkné, zdravé a sytě zbarvené. Přitom používám rukavice, neboť je velmi pichlavá. Plody musíme sbírat krátce před úplným dozráním. Vyžaduje to trochu zkušeností při odhadu správné doby sběru; pokud čekáme příliš dlouho, jednoduše nám nažky "uletí"

„Život je nemoc a smrt začíná už narozením.“