Arálie

 

ARÁLIE MANDŽUSKÁ

  ARÁLIE MANDŽUSKÁ- ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Arálie mandžuská
Latinský název: Aralia mandshurica
Slovenský název: Prodara mandžuská
Ostatní názvy: aralka
Rozšíření: rozšířena v oblasti Dálného východu
Léčivé látky: především triterpenoidní saponiny, zvané aralosidy A, B a C, dále asi 0,1-2 % silice, glykosidy, pryskyřice a cholin
Využití: stimulační účinek na centrální nervovou soustavu, zvyšuje odolnost organismu proti nepříznivým vlivům, snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje svalovou sílu

ARÁLIE MANDŽUSKÁ- POPIS ROSTLINY: 

Arálie Mandžuská je strom vysoký 6 i více metrů. Kmen hustě porostlý ostrými ostny se jen málo větví. Listy jsou až metr dlouhé, dvakrát až třikrát lichospeřené, s dlouhými ostnitými řapíky. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, až 180 mm dlouhé a 80 mm široké, se zašpičatělým vrcholem, okrouhlou bází a zubatými okraji. Listy vytvářejí na vrcholu kmene růžici, takže celkově strom poněkud připomíná palmu.

ARÁLIE MANDŽUSKÁ- LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky ve zkratce:- napomáhá při únavě těla i organismu
- snižuje hladinu cukru v krvi
- působí blahodárně na plíce
- podporuje duševní i fyzickou pohodu

V lidovém léčitelství se tato droga užívala již dávno. Platí za tonizující prostředek při celkové únavě, depresích a rekonvalescenci po těžkých chorobách. Snižuje obsah cukru v krvi při diabetu, zvyšuje svalovou sílu, potenci a vitální kapacitu plic. Slouží jako stimulátor centrálního nervového systému při léčbě neurastenie, při různých typech slabosti, psychických stavech, impotenci, nízkém krevním tlaku a při fyzické a duševní únavě. V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkolózy, v Japonsku rakoviny zažívacího traktu.

ARÁLIE MANDŽUSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Arálie mandžuská není náročná na půdu ani teplotu a lze ji pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Vyžaduje dostatečně osvětlené stanoviště a také větší množství vody. Rozmnožuje se sice také semeny. Dožívá se stáří 25-40 let a kořeny se sklízejí z dostatečně vzrostlých rostlin, tj. alespoň pětiletých, a to buď v září nebo brzy na jaře ještě před rašením.

Arálie

ARÁLIE MANDŽUSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Drogou je především kořen, sklízený na podzim po opadání listů. Nejvhodnější lékovou formou je tinktura, připravená běžným postupem. Dávkuje se podle hmotnosti uživatele, a to 30 až 40 kapek dvakrát denně, ráno a v poledne. Večerní dávkování se jen při silné únavě, spojené se slabostí a spavostí, ale jen v začátku léčby.