Smrk

SMRK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Smrk ztepilý
Latinský název: Picea abies
Slovenský název: Smrek
Ostatní názvy: fajnová jedle, pušpán, strom smrti, tisk
Rozšíření: chladnější pásmo severní polokoule, Eurasie i Severní Ameriky
Léčivé látky: terpentýnová silice, vitamín C
Využití: zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin, zlepšuje odkašlávání, ředí a uvolňuje usazený sekret v dýchacích cestách, pro posílení imunity a celkovou rekonvalescenci
při katarech dýchacích cest, bolestech kloubů a končetin, poruchách prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkové vyčerpanosti

Více se dočtete na slunecnyzivot.cz/2014/05/lecivy-a-chutny-smrk/ © Slunečný život

SMRK - POPIS ROSTLINY:

Smrk je vždy zelený strom, obvykle mohutného vzrůstu, s přímou korunou většinou kuželovitého tvaru. Kůra (borka) je drsná, šupinovitého vzhledu. Jehlice jsou ploché nebo čtyřhranné 10 – 25 mm dlouhé. Po jejich opadání jsou větvičky velmi drsné, což je jedním z hlavních rozlišovacích identifikačních znaků tohoto druhu od ostatních jehličnanů.
Kořenový systém je dost mělký. Smrky jsou proto často při vichřicích vyvráceny. Původní areál smrku pochází z chladnějšího pásma severní polokoule, Eurasie a Severní Ameriky. Dnes se lesnicky pěstuje na celé mírné a chladnější části severní polokoule. Jako okrasný strom se vyskytuje i na jižní polokouli (zejména v Austrálii a na Novém Zélandu).
Smrk ztepilý je v našich krajích stromem s tradiční symbolikou; je nejen symbolem vánoc, ale dříve byl i "ochráncem" před zlými duchy, čarodějnicemi a prostředkem k očištění od negativní energie.

SMRK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- ulevuje od bolesti kloubů
- osvobozuje od rýmy a silného kašle
- pro zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin
- zlepšuje odkašlávání
-
pro posílení imunity a celkovou rekonvalescenci
-
celkově uvolňuje dýchací cesty

Smrk má mnoho využití. rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání, revma, revmatismus, revmatoidní artritida, bolesti svalů, bolesti končetin, zánět šlachy, záněty šlach, záněty šlachové pochvy (tendovaginitida).

NAHRINTANNEN NAHRINTANNEN01

Energy Spirion Energy Spirion

Smrk byl využíván v lidovém léčitelství při zápalu plic, černém kašli, hnisavých bronchitidách a také při léčbě různých kožních vyrážek, lišejů a jako prostředek na pročištění krve. Odvar z mladých větviček smrku se solí se používal ke koupelím při radikulitidě (zánětu míšních kořenů), revmatismu, dně a při nervovém rozrušení. Pro obvazy, které měly utišit bolest a dezinfikovat rány, bylo využíváno rozmělněné jehličí smrku. Pryskyřicí se potíraly rány a vředy. K léčbě infikovaných ran se používala mast z pryskyřice rozpuštěné ve vepřovém sádle, při tuberkulóze i jiných onemocněních dýchacího ústrojí se inhaloval odvar z pupenů. Smrkové jehličí bylo používáno jako prostředek, který v místnostech odstraňoval choroboplodné zárodky.

Tajemství našich lesů - léčivý smrk

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 

Účinnou složkou smrkové pryskyřice je především terpentýnová silice. Pryskyřice se v mnoha úpravách používala k léčbě jak vnějších, tak vnitřních potíží. Připravovali se z ní například masti a koupele pro zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin, taková terapie se doporučovala hlavně lidem trpícím revma, bolestmi kloubů a zad (při tzv. houseru, ischiasu). I dnes můžeme najít přípravky s výtažkem této silice v kloubních mastech apod.

SMRK - PĚSTOVÁNÍ:

Ideální je slunné stanoviště. Roste rychle a dorůstá výšky okolop 40 m. Je poměrně náchylný na znečištěné prostředí a na větrné polohy. Jsou odolné vůči zhoršeným pěstebním podmínkám. Snáší přemokření či delší období sucha. Mladé rostliny jsou však choulostivější. Mohou je poškodit silné mrazy. Nedaří se jim v suché a vápenité půdě.

Smrk

"Veselá mysl a srdce pokojné jsou nejlepší lékové pro zdraví."