Petržel

 

PETRŽEL ZAHRADNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Petržel zahradní
Latinský název: Petroselinum
Slovenský název: Petržlen záhradný
Ostatní názvy: apich zahradní, petruž, petružel, petruška
Rozšíření: původem ze Středomoří, rozšířena po celém kontinentu, vyžaduje úrodné a vlhčí půdy
Léčivé látky: silice (apiol), miristicin, pinen, felandren, cymol, terpeny, flavonoidy, polyacetyleny, furanokumariny, sliz, sacharidy, provitamin A a vitaminů B, C, E, minerální látky draslík, hořčík, železo, vápník, sodík a fosfor, kyselina listová
Využití: působí na trávicí trakt, snižuje krevní tlak, pozitivně působí na cévní systém, podporuje odkašlávání, k léčbě zánětů močového ústrojí, při nadýmání a křečích, mírné afrodiziakum, čištění krve a tvorba nových červených krvinek, detoxikace organismu

PETRŽEL ZAHRADNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Petržel je rod dvouletých rostlin z čeledi miříkovitých, jehož zástupci mají široké využití především v potravinářství. Tak jako většina miříkovitých jsou petržele dvouleté rostliny, které první rok vytvářejí přízemní růžici listů a shromažďují zásoby ve ztlustlém hlavním kořeni, aby druhý rok vyhnaly mohutnou lodyhu s okoličnatým květenstvím, plodem je nažka. Šlechtěním vznikla řada forem s listy hluboce dělenými a různě kadeřavými. Zelenavě žluté květy jsou sestaveny do dlouze stopkatých paprsčitých okolíků.

Účinná, léčivá, chutná peržel

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Petržel pochází z vyšších poloh Středomoří, dosud tam planě roste. Od 16. století se rozlišují kořenové a naťové typy a tehdy byla poprvé izolována petrželová silice. U nás se rovněž obecně rozšířila a její nať byla používána ve staročeské kuchyni do omáček, tvořila také součást nádivek a tradičních vaječných velikonočních pokrmů.

PETRŽEL ZAHRADNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mezi významné LÉČIVÉ ÚČINKY řadíme:
- podporuje a obnovuje imunitu
- slouží k detoxikaci organismu
- slouží k léčbě zánětů močových cest
- výborným vnitřním prostředkem na pročištění pleti
- podpůrná léčba při očních chorobách
- je prospěšná práci jater a proto se doporučuje u žloutenky
- pomáhá při nemoci ledvin
- nepatrně snižuje krevní tlak

Klas Petržel a česnekKlas Petržel

Petržel je silně močopudná, čímž snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci ledvin. Tím, jak zvyšuje vylučování sodíku a vody pomocí moči, zvyšuje zpětné vstřebávání draslíku do ledvin. To je zvláště užitečné při špatném oběhu, otocích, celulitidě a jiných kardiovaskulárních problémech. Šťáva z petržele byla podávána pro stimulaci děložních stahů během porodu, a nebo pro zlepšení pleti a struktury vlasů. Tím, že redukuje záněty a vytváření hlenů v těle, má slibné výsledky při použití pro redukci astmatu, alergií, bronchitidy a infekce močových cest.
Hlavní účinnou látkou petržele jsou silice. Nejvýznamnější je apiol, v menším množství však obsahuje i terpeny, felandren, cymol a pinen. Další významnou léčivou látkou jsou flavonoidy (apiin, polyacetylen). List navíc obsahuje větší množství kyseliny listové.

PETRŽEL ZAHRADNÍ - PĚSTOVÁNÍ:

V dnešní době je moderní kuchyňské pěstování petržele. I tuto rostlinu je možné pěstovat přes zimu v bytě. Nejlépe se k tomu hodí květináče s postranními otvory, tzv. petrželáky, které můžeme zavěsit na strop. Lze ovšem použít i obyčejný květináč, který postavíme na parapet.

Petržel

PETRŽEL ZAHRADNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Využitelná je v podstatě celá rostlina. Kořen, listy i semena obsahují příznivé silice v léčivém množství. Kořeny se sbírají na podzim prvního roku na jaře v roce následujícím. Při přípravě je důležité rychlé sušení suroviny, aby nedocházelo ke ztrátám silice.

Semena se sbírají před dozráním, nejčastěji v srpnu. Sbírá se zpravidla celé květenství, ze kterého se po vysušení semena jednoduše vymlátí. Čerstvé i sušené listy a nať se používají jako zelenina.

„Nemoc dobře odhaluje sobectví.“