Pupalka

 

PUPALKA DVOULETÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Pupalka dvouletá
Latinský název: Oenothera biennis
Slovenský název: Pupalka dvojročná
Ostatní názvy: královský všelék, pupenec, noční svíce
Rozšíření: štěrkové polohy břehů řek, lomy a pískovny, staveniště, původem z Dálného východu, rozšířená taktéž v Evropě
Léčivé látky: nenasycené mastné kyseliny (kyseliny linolovou) a gama-linolenovou - GLA (cca 9%), vitamín F
Využití: reguluje krevní tlak, ovlivňuje srážlivost krve, podporuje imunitní reakce, působí proti zvyšování hmotnosti, pomocník při migréně, zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, udržuje správnou hladinu cholesterolu, zlepšuje zrak, sluch

PUPALKA DVOULETÁ - POPIS ROSTLINY:

Pupalka dvouletá patří do čeledi rostlin pupalkovitých. Doba květu  je červen až srpen.Velké žluté vonící květy stojí jednotlivě v paždí vzpřímeného květenství, otevírají se večer, spodní vždy před horními, a uvadají do následujícího rána. V prvém roce vyhání pupalka dvouletá z řepovitého kořene chumáč přízemních, podlouhle vejčitých listů. Ve druhém roce pak vyrůstá přímá, hranatá, až 1 metr vysoká lodyha s vejčitě kopinatými, střídavými listy, které jsou zpravidla přisedlé. Žluté květy sedí jednotlivě v úžlabinách listů a jsou složeny ze čtyř plátků. Roste zcela běžně na stráních a železničních náspech, mezi křovím, na rumištích i na březích vod. Osidluje štěrkové a štěrkopísčité náplavy břehů, pískovny, lomy, přístavy.

  1. Pupalka - tajný trumf pro Vaše zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


Původní patrně v Evropě a na Dálném východě – dle některých autorů se ale do Evropy dostala už v předhistorické době právě z Dálného východu a tudíž tu nebyla původní. Velmi často se v literatuře objevují úvahy o tom, žže do Evropy byla zavlečena v 17. století ze Severní Ameriky.

PUPALKA DVOULETÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění (hlavně ekzémů, atopických ekzémů i lupénky)
- snižuje hladinu cholesterolu
- zvyšuje  imunitu těla
- užívá se proti průjmům
-
pomáhá i u těžších forem akné
-
snižuje bolesti artrotických kloubů

Léčivá síla pupalky dvouleté byla známá už domorodým Indiánům. Používali odvar z jejích listů, stonku a sušeného kořene při dýchacích obtížích, na léčbu příznaků prochladnutí nebo kožních problémů. Do Anglie se dostala v 18. století a zde ji obdivovali jako “králův všemocný lék”. V moderním potravinářském průmyslu se používá od 70. let minulého století a v 80. letech začala být populární i ve Spojených státech, Japonsku a západní Evropě.
Snižuje hladinu cholesterolu a hodnoty krevního tlaku, při současném zpomalování srážlivosti krve, a je tak výborným preventivním prostředkem všech cévních chorob, především anginy pectoris, ischemie myokardu a ischemie končetin, a snižuje nebezpečí vzniku náhlých příhod mozkových.

Pupalka

PUPALKA DVOULETÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Předmětem sběru je květ. V popředí zájmů farmakologů je v současnosti především semeno.Semeno obsahuje totiž velmi kvalitní olej s výraznými fyziologickými účinky.


"Pocit zdraví získáme jen nemocí."
Georg Christoph Lichtenberg