Meduňka

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Meduňka lékařská
Latinský název: Melissa officinalis
Slovenský název: Medovka lekárska
Ostatní názvy: doubravnice, doubravník, včelanka, včelník, lemonika, rojovník, marulka, marule, matkovník, medunice, medovka, medlinka, planá máta, sladký balzám
Rozšíření: silice s citralem, citronelanem a geraniolem, třísloviny, kyseliny hydroxytriterpenové
Léčivé látky: k léčbě nachlazení a chřipky; při nespavosti, vyčerpání, nervových poruchách a psychických potížích (hypochondrie, hysterie); při zažívacích a při neurologicky podmíněných zažívacích potížích, při žaludečních, urologických a střevních potížích, proti plynatosti
Využití: při plynatosti a nadýmání, zklidňuje, snižuje krevní tlak, pomáhá při nespavosti, využití při revmatismu a bolestech pohyblivého aparátu, tlumí podráždění, nervozitu, předrážděnost, protivnost, nenáladu

 

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - POPIS ROSTLINY:

Meduňka lékařská je 70 – 150 cm vysoká bylina. Má bílé květy a velmi aromatické listy, které voní po citrónu. Pochází ze Středozemí, u nás se hojně pěstuje a občas zplaňuje. Meduňka má ráda teplo, proto jí vyhovuje chráněné slunné místo s propustnou humózní půdou.
Meduňka
pochází z východního Středozemí, ale odpradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech často zplaňuje. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hlubokých výživných půdách. Na nechráněných místech snadno vymrzá. Jako všechny siličné rostliny vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím.
Začátkem 17. století řád bosých karmelitánů proslavily karmelitské kapky, jejichž základem je výluh z meduňky a menšího podílu dalších léčivých rostlin. Také patří do benediktýnky, aromatického likéru francouzských benediktýnů.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- pomáhá při bolestech hlavy či menstruačních bolestech
- napomáhá při léčbě nachlazení
- výborným pomocníkem při různých nervových problémech
- dobrým pomocníkem v boji proti různým onemocněním jakými jsou rýma či chřipka
- ovlivňuje i činnost trávicího systému a pomáhá odstraňovat různé zažívací potíže

Meduňka obsahuje silici, která má zklidňující účinky. Využívá se při stavech úzkosti, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a zlepšuje zažívání. Meduňkový čaj působí příznivě proti nespavosti.

MEDUNKOVAESENCE MEDUNKOVAESENCEZKUSENOST

NAHRINMEDUNKACAJ NAHRINMEDUNKACAJ01

Meduňka uvolňuje pocity strachu a mírné úzkosti, působí na stavy nervové vyčerpanosti, nespavosti, a lehké depresivní nálady, ale také na žaludeční a střevní neurózy, má protikřečové působení a zabraňuje nadýmání, příznivě ovlivňuje bušení srdce a srdeční arytmie.

  1. Meduňka léčivá i podpůrná

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Meduňka vyžaduje teplou, chráněnou polohu a lehčí půdu s dostatečným množstvím vápníku. Vysazuje se na jaře nebo na podzim.
Meduňka

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se list mateřídoušky, dnes mnohem častěji nať. Listy se sbírají krátce před rozkvětem, za suchého a nejlépe chladnějšího počasí, kdy je obsah silice nejvyšší. Vzhledem k těkavosti silice se za slunných parných dní její obsah značně snižuje. Nať se získává asi třikrát do roka převážně z pěstovaných rostlin, když dorostou výšky asi 30 cm a počínají kvést. Suší se ve svazečcích nebo v tenkých vrstvách bez obracení pokud možno rychle, neboť při pomalém sušení se droga zapaří a hnědne. Nejvhodnější je sušit nať přirozeným teplem na stinných vzdušných místech; při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35 °C. Droga musí mít typickou kořenitou chuť, citrónovou vůni a zelenou až šedozelenou barvu. Pokud jsou v droze přítomny květy, musí mít původní zbarvení. Kvalitu snižují ztmavlé a zdřevnatělé části a rozdrcené listy.

 "Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se."
Seneca