Máta peprvná

 

MÁTA PEPRNÁ 

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Máta peprná
Latinský název:  Mentha piperita
Slovenský název: Mäta pieporná
Ostatní názvy: pepřová máta, balšám, větrové koření, větrovka, mentolka, minta, bylina Matky Boží, nátkovice, máta saracénská, fafrmenica
Rozšíření: na vlhčích místech, na mýtinách a v příkopech na okraji luk a lesů, na zahrádkách a v domácnostech
Léčivé látky: menthol, menthon, menthofuran, terpeny, třísloviny, hořčiny
Využití: dezinfekce, povzbuzení trávicího traktu, zmírnění nadýmání, tlumí křeče, respirační obtíže, kožní problémy

 

MÁTA PEPRNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Máta je vytrvalou bylinkou s typicky chlupatou lodyhou, kdy může dorůst až 75 cm. Tvar listů je vejčitý, jsou ostře pilovité s řapíkem až 10 cm dlouhým. Kvete v létě a to světle nachovými květy na konci květenství. Jedná se o medonosnou rostlinku.

  1. Léčivé produkty z máty

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Svůj původ nezapře, jedná se o vícenásobného křížence máty vodní, máty klasnaté a máty dlouholisté, přičemž je těžké určit vzájemné souznění.
Historicky se o mátě zmiňuje již Mathiolli ve svém herbáři. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejužívanějších bylinek na světě, vzhledem k tomu, že ji můžeme nalézt po celém světě. Příbuzným rodem jsou máta dlouholistá a máta vodní.

MÁTA PEPRNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Nejdůležitější léčivé účinky máty peprné:- výrazně zlepšuje žaludeční potíže
- podporuje vylučování žaludečních šťáv atvorbu žluči
-
při problémech s nadýmáním
- podporuje funkci jater, slinivky břišní nebo žlučníku
- na snížení krevního tlaku
-
nabolavé svaly bolavé svaly či klouby
-
pomůže od bolavých zubů či dásní

Hlavní složkou je mentol, jež se podílí na vyvolávání pocitu hladu a naopak znecitlivění, což při vnějším užití má za následek snížení dopadu bolestivosti a podrážděnosti. Naopak při vnitřním užití napomáhá při léčbě žaludečních obtíží – uvolňuje křeče, zastavuje dávení a tiší bolest při problémech se žlučníkem.

JUSTEUCASOL JUSTEUCASOL01

Stejně tak najde své místo při nepříjemném zápachu z úst či při překyselení žaludku. Často je pak alternativou při léčbě a odstranění žlučových kamenů, nicméně zde doporučujeme opatrnost a radu odborného lékaře.
Díky silnému zastoupení antioxidantů má pozitivní vliv na zrakový aparát.
Velmi často se máta užívá s jiným druhem bylinky, zejména pak s lípou či saturejkou nebo meduňkou.
Zajímavostí může být, že mátový olej se nejčastěji vyskytuje v komerčních přípravcích oproti ostatním bylinkám, které jsou mnohdy účinnější.

JUSTBODYFRESH NAHRINTABLETYMATA

Předem upozorňujeme na správné dávkování, stejně tak si dávejte pozor při užívání. Nedoporučujeme mátu využívat na přímou aplikaci na nosní sliznici či hrudník a spánky kojenců a batolat.

 

 Máta peprvná

 

 

 

 

 

 

 

MÁTA PEPRNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Hned na úvod bychom chtěli upozornit na rozrůstání máty, proto je vhodné ji ohraničit na záhonku.
Pokud máte doma semínka, musíme Vás zklamat. Ze semínek máty peprné často nevyroste silná, života plný bylinky. Ideální je množení pomocí kořenových řízků v období jara nebo brzkého podzimu. Ideální je vysazovat bylinu na slunná místa do zavodněné, úrodné půdy bez kamínků či písku. Ihned po olistění můžeme sbírat listy máty či rostlinu seřezávat, což doporučujeme kvůli podpoře růstu.

MÁTA PEPRNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Z bylinky se sbírají zejména listy před rozkvětem nebo nať s mladými kvetoucími vršky. Sběr provádíme od června do září. Nať v období dorůstání 30 cm, listy oddělujeme v tutéž dobu těsně před sušením.
Listy je vhodné sbírat za suchého počasí kolem poledne. Listy nebo nať následně sušíme ve stínu, co nejrychleji. Pokud bychom sušily listy pomalou cestou, začnou hnědnout. Teplota umělého sušení by neměla přesáhnout 38°C.
Pro zajímavost, list sesychá v poměru až 5:1, nať pak v poměru 4:1.
Skladujeme usušené bylinky v temnu a suchu a pokud teplota nepřesáhne 25°C, pak silice v mátě vydrží až 2 roky.

MÁTA PEPRNÁ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Široké využití máty ji předurčuje k mnoha experimentům, které si představíme na následujících řádcích. Nicméně pozor na délku užívání. Nedoporučujeme mátu užívat dlouhodobě.

1. Čaj z máty peprné
- vhodný při nadýmání, onemocnění žaludků či při kolikách a žlučových kamíncíh

SUROVINY:
3 lžíce usušených listů máty
½ litru vařící vody

POSTUP:
Vařící vodou přelijeme 3 lžíce sušených listů máty a tuto směs necháme 8 – 10 minut louhovat. Poté čaj nesladíme, užíváme maximálně 2 šálky denně.

2. Tinktura z máty peprné
- pomocník při kožních problémech, při bolestech hlavy

SUROVINY:
usušené lístky máty peprné
kvalitní alkoholová složka – líh, alpa či jiný druh alkoholu

POSTUP
Usušené lístky máty naložíme do alkoholové složky a necháme na stinném místě do teploty 20°C odstát. Poté cedíme, uzavřeme a skladujeme v chladu.

3. Domácí bonbony proti kašli z máty
- využijeme je při kašli a nachlazení

SUROVINY:
150 g medu
120 g cukru krystal
3 lžíce silného čaje z máty
½ citronu (čerstvá šťáva)

POSTUP:
Med, krystalový cukr a citrónovou šťávu vaříme tak dlouho, dokud nám tato „hmota“ cukru s medem na talíři neztvrdne. Jakmile máme hotovo, přidáme 2 lžíce velmi silného mátového čaje. Ještě chvíli povaříme a pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.

4. Mátový likér
- skvělý při kašli, nachlazení a bolestech pohybového aparátu

SUROVINY:
100 g čerstvé máty
80% líh
1 litr destilované vody
500 – 600 g cukru

POSTUP:
Čerstvé mátové lístky či celé výhonky poctivě opereme a vkládáme do lahve. Mátu zalijeme čistým lihem a necháme louhovat na teplém místě po dobu 2 – 3 týdnů. Poté cedíme a přidáváme poměr cukru rozvařený ve vodě. Vše poté dolijeme destilovanou vodou na požadovanou hodnotu. Před konzumací necháme ještě několik týdnů v chladu uležet.

5. Mátový sirup
- ideální při špatném trávení, nechutenství nebo při nachlazení

SUROVINY:
60 – 80 g mátových lístků
1 litr vody
500 – 600 g krystalového cukru
1 citron

POSTUP:
Do hrnce dáme vodu s cukrem a vaříme. Odstraňujeme pěnu a svaříme hustý cukerný sirup, který je základem sirupu. Do něj vysypeme na drobno pokrájené lístky máty a necháme přejít varem. Nádobu odstavíme, přikryjeme a necháme vyluhovat asi hodinu. Můžeme dochutit několika kapkami citrónové šťávy. Sirup naléváme do menších lahviček a na suchém, chladném místě skladujeme.

6. Voňavá koupel
- pro odstranění stresu, k hydrataci pleti a při křečích pohybového aparátu

SUROVINY:
200 – 300 g máty
3 litry vody

POSTUP:
Celé množství máty necháme vařit ve 3 litrech vody na mírném plameni po dobu 10 – 15 minut. Tento výluh poté necháme asi 30 minut odstát a poté ihned vléváme do horké lázně (maximální teplota vody by měla být 34 – 36°C)

 
„Většina lidí neumírá na své nemoci, ale na své léky. “
Moliére