Echinacea - POPIS:

Původ názvu vychází z řeckého slova echinos, neboli ježek, pro tvar květu s bodlinami. Obsažené látky z třapatky nachové (Echinacea purpurea) se vyznačují protivirovými a antiseptickými účinky, posilují nespecifickou obranyschopnost organismu, zlepšují trávení a zažívání, záněty močového měchýře a mízních uzlin. Příznivě působí echinacea při hojení ran a vředů, při léčení infekcí horních cest dýchacích, chřipky, zánětů mandlí nebo hrtanu. Pozitivní účinek echinacey byl zaznamenám také v oblasti ústní hygieny. Echinacea dokáže v počátku zabránit rozvoji infekce tím, že maximálně stimuluje buňky imunitního systému. Povzbudí leukocyty (bílé krvinky) k intenzivnější protiinfekční aktivitě, čímž se také zkracuje doba nachlazení. Echinacea purpurea je bylinkou známou svými blahodárnými účinky na celý organismus.

VITAECHINACEA


Echinacea
je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk. Pro vědu ji objevil dr. Meyer koncem 19. století. Na jeho cestách mu prozradila jedna Indiánka, že echinacea roztlučená mezi kameny a přiložená na poraněné místo zhojí všechny rány.

 

Echinacea - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Po zevní aplikaci hojí rány a zranění. Mnohem významnější je však její vliv na zvyšování imunity organismu. Vede k aktivaci bílých krvinek, lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání.

Echinacea - POUŽITÍ:

Neobsahuje: lepek, cukr, sladidla, laktózu, sóju, škrob, aromata, barviva, kvasnice ani konzervanty.

Upozornění k užívání Echinacei: Echinaceu lze užívat třemi způsoby:

1. Jako doplněk léčby při akutním stavu vypuknutí infekce. Doporučuje se Echinaceu začít aplikovat do 18 hodin po vypuknutí infekce, v této době může být Echinacea nápomocna při boji se zabráněním viru šířit se v organismu. Po odeznění příznaků infekce přestáváme podávat - zpravidla po 7-10 dnech.
 
2. Preventivní užívání v období chřipek a infekcí horních cest dýchacích. Organismus je tak odolnější vůči virům, které řádí okolo. Doporučuje se po cca 1 měsíci užívání Echinaceu vysadit na cca 8 dní a poté se vrátit k preventivnímu užívání.
 
3. Lékaři a léčitelé užívající fytoterapii uplatňují užívání Echinacei nepřetržitě při léčení autoimunních stavů, hlavně při ekzémech.